Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Taki dzień obchodzimy po raz pierwszy. Zwraca uwagę na szczególną chorobę

Fot. D. Grzymska

Po raz pierwszy obchodzony jest dzisiaj Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) i podnoszenie świadomości na temat profilaktyki i leczenia.

Wybór daty nie jest przypadkowy – 8 listopada 1958 r. w Poznaniu wykonano w Polsce pierwszą hemodializę, która ratuje życie. Obecnie w Polsce dializowanych jest ponad 20 tysięcy osób, ale jak mówią lekarze, to przysłowiowy „szczyt góry lodowej” – szacuje się, że na choroby nerek cierpi ok. 4,5 milionów Polaków (12-14 procent) .

Z hemodializ w województwie warmińsko-mazurskim korzystało w tym roku (do 30 września) ponad 1100 osób, a ze wszystkich form leczenia nerkozastępczego (hemodializa i hemodiafiltracja, dializa otrzewnowa, ciągłe leczenie nerkozastępcze) prawie 1400. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do konieczności dializy lub transplantacji nerki.

PChN to choroba cywilizacyjna. Podstawą skutecznej profilaktyki jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Schorzenia nerek, nawet w zaawansowanym stadium, mogą nie dawać żadnych objawów, bo chore nerki nie bolą. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli regularne, wykonywane przynajmniej raz w roku, badania krwi i moczu.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, nerki, przewlekła choroba nerek, dializa
Ta choroba zaczyna się wcześniej, niż myślisz…

Otyłość olbrzymia dla wielu z nas, jest abstrakcją, nie rozumiemy jak można doprowadzić do wagi zagrażającej życiu, powiedzmy 150 kg. Otyłość olbrzymia kojarzy się z niemożnością...

Zamknij
RadioOlsztynTV