Szymon Topa: Określenie „polskie obozy zagłady”, to forma kłamstwa oświęcimskiego
Instytut Pamięci Narodowej dostanie narzędzia do dochodzenia przed sądami ochrony przed oszczerstwami i określeniami w rodzaju „polskie obozy”.
Projektowane zmiany w prawie mają przeciwdziałać obarczaniu Polski i narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej przez Trzecią Rzeszę niemiecką, co często powtarzają zagraniczne media.
Publiczne i wbrew faktom przypisywanie Polsce lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności za zbrodnie Trzeciej Rzeszy zagrożone ma być karą do pięciu lat więzienia – w razie umyślności, a grzywną i ograniczeniem wolności – w razie nieumyślności.
Poranny gość Radia Olsztyn, radca prawny Szymon Topa ze Stowarzyszenia Patria Nostra w Olsztynie opowiada się za tymi zmianami w prawie. Stowarzyszenie od wielu lat wspomaga w sądach byłych więźniów niemieckich obozów zagłady, którzy wnieśli sprawę przeciwko niemieckim redakcjom, które używały określenia „polskiej obozy zagłady”.
Zdaniem Szymona Topy używanie tego określenia jest formą kłamstwa oświęcimskiego. W interesie Polski jest umiędzynarodowienie tego zniekształcania prawdy o Holocauście.
Z Szymonem Topą rozmawia Leszek Cimoch.
(as)