Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szymon Topa: Określenie „polskie obozy zagłady”, to forma kłamstwa oświęcimskiego

Radca prawny Szymon Topa ze Stowarzyszenia Patria Nostra, fot. A.Socha

Instytut Pamięci Narodowej dostanie narzędzia do dochodzenia przed sądami ochrony przed oszczerstwami i określeniami w rodzaju „polskie obozy”.

Projektowane zmiany w prawie mają przeciwdziałać obarczaniu Polski i narodu polskiego odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej przez Trzecią Rzeszę niemiecką, co często powtarzają zagraniczne media.

Publiczne i wbrew faktom przypisywanie Polsce lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności za zbrodnie Trzeciej Rzeszy zagrożone ma być karą do pięciu lat więzienia – w razie umyślności, a grzywną i ograniczeniem wolności – w razie nieumyślności.

Poranny gość Radia Olsztyn, radca prawny Szymon Topa ze Stowarzyszenia Patria Nostra w Olsztynie opowiada się za tymi zmianami w prawie. Stowarzyszenie od wielu lat wspomaga w sądach byłych więźniów niemieckich obozów zagłady, którzy wnieśli sprawę przeciwko niemieckim redakcjom, które używały określenia „polskiej obozy zagłady”.

Zdaniem Szymona Topy używanie tego określenia jest formą kłamstwa oświęcimskiego. W interesie Polski jest umiędzynarodowienie tego zniekształcania prawdy o Holocauście.

Z Szymonem Topą rozmawia Leszek Cimoch.

00:00 / 00:00

 

(as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Patria Nostra
Lech Obara: należy karać za zwrot „polskie obozy zagłady”

- Na taki apel czekaliśmy od lat - skomentował mec. Lecha Obara z olsztyńskiego stowarzyszenia "Patria Nostra" apel Niemieckiego Związku Historyków w sprawie używania zwrotu "polskie...

Zamknij
RadioOlsztynTV