Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy „szubienice” zostaną zasłonięte? Znamy decyzję konserwatora zabytków

fot. P. Getka

Olsztyńskie „szubienice” nie będą owinięte flagami Polski i Ukrainy. Z taką propozycją wystąpił prezydent Olsztyna do wojewódzkiego konserwatora zabytków. I uzyskał odpowiedź odmowną.

W uzasadnieniu czytamy, że ta forma nie uchroni pomnika przed zniszczeniem. Oprócz tego, zdaniem Dariusza Bartona,wojewódzkiego konserwatora zabytków, trzeba wziąć pod uwagę także moralne aspekty tej sprawy. Odmowa ma również skłonić prezydenta Piotra Grzymowicza do poważnej debaty o pomniku, bo pomysł przesłonięcia go flagami to odwlekanie.

00:00 / 00:00

Są także wyniki ankiety, którą zainicjowały olsztyńskie środowiska patriotyczne. Organizatorzy zapytali – co ma powstać w miejsce szubienic. Internauci postawili na Plac Rodła poświęconego pamięci bojowników o polskość Warmii i Mazur.

Jednocześnie, jak podkreśla Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur PiS, zdecydowana większość żąda usunięcia „szubienic”.

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szubienice
Konserwator podjął decyzję ws. „szubienic”. Władze miasta już ją otrzymały

Jest decyzja konserwatora zabytków ws. olsztyńskich "szubienic". Czy już wiadomo co stanie się z pomnikiem? Sprawa olsztyńskich "szubienic" od lat wzbudza kontrowersje, ale od miesiąca Pomnik...

Zamknij
RadioOlsztynTV