Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szkoła imienia Polaków spod Znaku Rodła uczciła swoje święto

Fot. ZSE-H

W Olsztynie odbyło się święto Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła. Jednym z zaproszonych gości był Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła – Wrocław.

Prezes Tadeusza Szczyrbak przypominał o etosie Związku Polaków w Niemczech.

Niezłomna walka, hart ducha, ale nie tylko ideologia i wzniosłe słowa, ale także oparcie swojej codziennej aktywności o podwaliny ekonomiczne. Myślę o własnej spółdzielczości polskiej, banki spółdzielcze w Olsztynie, w Sztumie, na Powiślu, w Kwidzynie. Własna oświata, ówczesne media, praca narodowa w warunkach domowa i w życiu publicznym.

00:00 / 00:00

– Nasi uczniowie identyfikują się z patronami szkoły – zapewniała nauczycielka historii Katarzyna Podchul.

Identyfikacja przewidziana jest w kilku formach: począwszy od święta szkoły, mówimy o Związku Polaków w Niemczech na lekcjach historii, mówimy o tym, czego dokonał ten związek w historii kraju i naszego regionu. Zachęcamy także młodzież do udziału w różnego rodzaju projektach i konkursach.

00:00 / 00:00

Ostatnio, w programie „Patriotyzm Jutra”, podczas warsztatów medialnych, uczniowie wraz z nauczycielami olsztyńskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła przygotowali 4 filmy o Związku Polaków w Niemczech.

Młodzież wraz z nauczycielami podczas warsztatów medialnych przygotowała 4 filmy dotyczące Związku Polaków w Niemczech. Jest to świetny pakiet edukacyjny do wykorzystania na lekcji wychowawczej czy lekcji historii, a nawet lekcji wiedzy o społeczeństwie. W tych filmach są prezentowane postawy obywatelskie Polaków spod znaku Rodła – ludzie, którzy walczyli różnymi metodami o polskość.

00:00 / 00:00

Tadeusz Szczyrbak, Prezes Rodziny Rodła – Wrocław, podkreślał wyjątkowość Związku Polaków w Niemczech.

To była zupełnie inna filozofia funkcjonowania Polaków niż przez stulecia, w czasie zaborów i w czasie II RP. Niezłomność, ofiarność, ale także zabezpieczenia finansowe – to wspaniale zapisana karta naszej historii okresu międzywojennego i w ogóle XX wieku, którą warto i trzeba przypominać.

00:00 / 00:00

W przyszłym roku obchodzone będzie stulecie organizacji. Uroczystości planowane są m.in. w Olsztynie.

Fot. ZSE-H

Fot. ZSE-H

Fot. ZSE-H

Fot. ZSE-H

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych, Rodło, święto szkoły, Związek Polaków w Niemczech
Byli szykanowani w hitlerowskich Niemczech. 83 lata temu ogłoszono Prawdy Polaków spod Znaku Rodła

Na kongres do Berlina przybyli w 1938 roku Polacy między innymi z Warmii, Mazur, Kaszub, Ziemi Malborskiej i Śląska Opolskiego. 83 lata temu Polacy mieszkający w...

Zamknij
RadioOlsztynTV