Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Związek Polaków Rodło na wystawie w Olsztynie. Ekspozycja odwiedzi też inne miasta

Fot. IPN Olsztyn

W Olsztynie można oglądać wystawę poświęconą Polakom w Niemczech. Ekspozycję przygotowano z okazji 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

Ekspozycja jest doskonałą okazją do przypomnienia, że w granicach odrodzonej Rzeczpospolitej nie znalazły się wszystkie historycznie polskie ziemie m.in. Warmia, Powiśle, czy Śląsk.

Dyrektor gdańskiej delegatury IPN dr Paweł Warot, który przygotowywał wystawę dotyczącą Warmii wyjaśnia, że po odzyskaniu niepodległości wiele ziem pozostało pod jurysdykcją Republiki Weimarskiej. Mieszkali tam Polacy, który utworzyli Związek „Rodło”. Ich celem było przeciwstawienie się wrogiej polityce Niemiec. Działacze związku byli znakomicie zorganizowani, prowadzili m.in. działalność kulturalną.

Na wystawie prezentujemy bogatą działalność Związku Polaków oraz jego symbolikę związaną z rodłem, które zostało przyjęte w 1932 roku. W bardzo bogaty sposób przedstawiamy działalność związku, ale jednocześnie pokazujemy sylwetki działaczy, mówimy o trudnościach z jakimi się borykali w państwie niemieckim, a także losy związku i samych działaczy po rozpoczęciu II wojny światowej.

00:00 / 00:00

Ekspozycję można oglądać przy centrum konferencyjnym w Kortowie. Wystawa w Olsztynie jest częścią większej całości, która stanie 2 grudnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Potem wystawa pojedzie do Niemiec.

Fot. IPN Olsztyn

Fot. IPN Olsztyn

Fot. IPN Olsztyn

Fot. IPN Olsztyn

Fot. IPN Olsztyn

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Kortowo, Rodło, ekspozycja, Paweł Warot, Związek Polaków w Niemczech
Wiedzą jak dbać o środowisko. Poznaliśmy najlepsze Eko-szkoły

Jak dbać o środowisko i jak właściwie segregować odpady - filmiki na ten temat przygotowali uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych uczestniczący w konkursie ogłoszonym przez Michelin Polska...

Zamknij
RadioOlsztynTV