Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON: 3 tys. żołnierzy w sobotę złoży przysięgę wojskową

FOT. PAP/Tomasz Waszczuk

W sobotę w całym kraju ponad 3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej złoży przysięgę wojskową. Ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową – powiedział w Olsztynie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister wskazywał, że bezpieczeństwo Polsce gwarantuje liczne, dobrze uzbrojone wojsko i współpraca z sojusznikami z NATO. Szef MON w Olsztynie wziął udział w przysiędze żołnierzy-ochotników, którzy wstąpią w szeregi Wojska Polskiego.

Przekazał, że ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową.

W przyszłym roku przygotowanych mamy 25 tys. miejsc, jeśli będzie taka potrzeba – liczę na to, że będzie – mamy przygotowane również dodatkowe miejsca

– podkreślił szef MON.

00:00 / 00:00

Minister Błaszczak stwierdził, że bezpieczeństwo militarne kraju opiera się na licznym i dobrze uzbrojonym wojsku oraz współpracy z sojusznikami z NATO. Przypomniał, że w warmińsko-mazurskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji – ćwiczą tu współpracę.

Mówiąc o liczebności armii Błaszczak podkreślił, że ma to olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o odstraszanie agresora.

Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem, doskonale wiemy, że władcy Rosji postanowili odtworzyć imperium zła, postanowili odbudować imperium rosyjskie, dlatego zaatakowali Ukrainę, u naszych granic toczy się wojna. Naszą odpowiedzią, jedyną właściwą odpowiedzią, jest wzmacnianie Wojska Polskiego.

Szef MON wskazywał, że Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, m.in. koreańskie czołgi K2, które będą stacjonować w jednostkach podległych 16 dywizji zmechanizowanej.

Byli tacy, którzy mówili, że te moje plany jako szefa MON wyposażania wojska w nowoczesna broń są tylko na papierze.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy w wybranej przez ochotnika jednostce wojskowej. To nowa forma służby wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Szef MON zapowiedział także, że w czasie ferii zimowych w całym kraju odbędzie się kolejna edycja akcji „Trenuj z wojskiem”, w której – za zgodą rodziców – będą mogli wziąć udział już 15-latkowie.

FOT. PAP/Tomasz Waszczuk

FOT. PAP/Tomasz Waszczuk

FOT. PAP/Tomasz Waszczuk

FOT. PAP/Tomasz Waszczuk

Autor: J.  Kiewisz-Wojciechowska, Karol Kostrzewa (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Mariusz Błąszczak, MON
M. Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju

Zamknij
RadioOlsztynTV