Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczepionka, która chroni przed rakiem

– To preparat, który może sprawić, że nasze dzieci nie zachorują na nowotwór – tak o szczepieniach na HPV mówił na antenie Radia Olsztyn doktor Sławomir Ogórek. Z programu bezpłatnych szczepień skorzystało 10 procent uprawnionych nastolatków.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

Sławomir Ogórek z Poradni Medycyny Rodzinnej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie mówił na antenie Radia Olsztyn, że wirus przez wiele lat może nie dawać o sobie znać.

Możemy być nosicielami wirusa, który przez wiele lat nie będzie dawał żadnych objawów, ale z drugiej strony może powodować szereg poważnych chorób. Wirus HPV odpowiada m.in. za raka szyjki macicy, ale również odbytu, jamy ustnej i języka oraz męskich narządów płciowych

– zaznaczył doktor Ogórek.

W Olsztynie na HPV można zaszczepić się m.in. w szpitalu dziecięcym. Placówka cały czas dysponuje wolnymi miejscami dla osób chcących się zaszczepić. – Często z tych miejsc korzystają także mieszkańcy innych województw – mówił dr Sławomir Ogórek.

Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia około 10 procent uprawnionych nastolatków skorzystało z programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. W całym kraju uprawnionych jest około 830 tys. osób. Szczepienie przyjęło 71 tysięcy z nich, a zapisało się ponad 250 tysięcy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienie, HPV
Z bezpłatnych szczepień przeciw HPV skorzystało już 20 tysięcy dzieci

Ponad 20 tysięcy 12- i 13-latków zaszczepiono przeciw HPV w programie bezpłatnych szczepień. Program ruszył 1 czerwca. Do zaszczepienia mamy zarejestrowanych jeszcze 17 tysięcy 12- i...

Zamknij
RadioOlsztynTV