Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto uniwersytetu w Olsztynie. Światowej sławy mikrochirurg z tytułem honoris causa

Fot. W-MUW

Co prawda 25-lecie przypada za rok, ale już teraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął świętowanie. Jest ono związane z obchodzonym właśnie Rokiem Kopernikowskim.

Uczelnia aktywnie włączyła się w obchody Roku Mikołaja Kopernika. 2023 rok powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci wybitnego Polaka: astronoma, prawnika, dyplomaty, lekarza, duchownego i doktor prawa kanonicznego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Święto naszej uczelni celebrujemy w wyjątkowych okolicznościach, w których w szczególny sposób wspominamy naszego wielkiego rodaka Mikołaja Kopernika. Dyskutujemy i podziwiamy jego niezwykle otwarty i światły umysł.

– podkreślił rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

00:00 / 00:00

Fot. W-MUW

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni zdecydowano o przyznaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego światowej sławie mikrochirurg Marii Siemionow. Uroczyste nadanie tytułu honoris causa to także symbol i nawiązanie do wielkiego astronoma, który był między innymi lekarzem.

Posłuchaj relacji

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Prof. Siemionow ukończyła studia medyczne w Poznaniu. W 1985 r. poznańska uczelnia nadała jej stopień doktora nauk medycznych, w 1992 r. prof. Siemionow uzyskała stopień doktora habilitowanego za pracę na temat hemodynamiki krążenia w wolnym płacie mięśniowym. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2011 r. w Poznaniu, a swoje umiejętności doskonaliła m.in. w USA i Finlandii. Od ponad 20 lat prof. Siemionow kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w USA.

Fot. W-MUW

Wśród licznych gości na uroczystości była lekarz i senator Bogusława Orzechowska, która podkreślała, że profesor Siemionow jest ambasadorem Polski za granicą.

Pani profesor Siemionow jest niezwykle znana. Życie zawodowe może wiązać ze Stanami Zjednoczonymi, ale jest ona jednocześnie ambasadorem Polski w USA. Cały czas współpracuje także ze Wspólnotą Polską z Polonią, więc jest to dzień bardzo ważny i bardzo radosny zarazem.

00:00 / 00:00

Podczas jubileuszowych uroczystości wybitna badaczka UWM prof. Danuta Kruk odebrała statuetkę Nicolaus Copernicus. Wręczono także tytuły doktorskie i habilitacje.

Fot. W-MUW

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Prof. Maria Siemionow. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Prof. Maria Siemionow. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

UWM obchodzi swoje święto. Honorowe wyróżnienie światowej sławy lekarki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, uniwersytet, święto, rektor, video, honoris causa, jerzy przyborowski, UWM Olsztyn, Maria Siemionow
Programowanie, lot dronem i eksperymenty. Dzień Dziecka w naukowymi atrakcjami

Na Dzień Dziecka nauka, ale w atrakcyjnej formie. Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny i Urząd Komunikacji Elektronicznej wczoraj i dziś zorganizowały specjalne zajęcia dla dzieci. Była nauka latania...

Zamknij
RadioOlsztynTV