Radio obchodzi swoje święto
Dziś Światowy Dzień Radia. Radio umila czas, uczy, bawi, informuje i pomaga wspólnie rozwiązywać problemy.
Mimo upowszechniania się nowych mediów, radio jest najskuteczniejszym medium informującym i ostrzegającym na przykład przed groźnymi zjawiskami przyrody. Eksperci podkreślają, że w sytuacjach szczególnie groźnych radio jest najpewniejszym źródłem informacji.
Wynalezienie sposobu przysyłania dźwięku na odległość było tak ważne jak wynalezienie druku w XV wieku. Prawie 90 lat temu pojawiła się możliwość uczestniczenia, bez fizycznej obecności, w wielu ważnych osiągnięciach. Wszystkiego można się było dowiedzieć bardzo szybko i nie wychodząc z domu znaleźć się w salach koncertowych, teatralnych czy na stadionach sportowych.
Radio cały czas się rozwija i umacnia się w internecie, czego dowodem jest uruchomienie kilka dni temu przez Radio Olsztyn nowoczesnego portalu internetowego. Technologia pozwala do dźwięku dodawać obrazy czy filmy i komentować je. To już nie jest czysty przekaz audio. Na naszych słuchaczy czekamy przez całą dobę 🙂 Wszystko co proponujemy określa „misja” jaką mamy do spełnienia i jest to zarówno: informowanie, objaśnianie rzeczywistości, dostarczanie rozrywki jak i promowanie kultury i edukowanie.
Jak mówi prezes Radia Olsztyn Mariusz Bojarowicz, radio rozbrzmiewa na całym świecie w różnych językach, ale często najbliższe każdemu słuchaczowi są rozgłośnie regionalne, właśnie takie jak Radio Olsztyn.
Prezes Radia Olsztyn Mariusz Bojarowicz
Także politycy przyznają, że to z radiem łączą ich długie, niezapomniane, a nawet intymne relacje. Chociaż mając do wyboru występ przed kamerami lub przed mikrofonem, większość polityków wybierze telewizję 🙁
Politycy kochają radio
Światowy Dzień Radia wpisuje się w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Na datę obchodów wybrano dzień, w którym w 1946 roku została zainaugurowana rozgłośnia Narodów Zjednoczonych. To właśnie ONZ jest inicjatorem obchodów. Radio ONZ nadaje informacje o działaniach Organizacji, o międzynarodowych konfliktach, czy kampanii na rzecz praw człowieka. Rozgłośnia nadaje w sześciu oficjalnych językach ONZ: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. W ubiegłym roku, święto radia obchodzono po raz pierwszy.