Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nawałnica nad Olsztynem. Gdzie znaleźć porwane przez wodę tablice rejestracyjne?

Powalone przez silny wiatr drzewa uszkodziły w Olsztynie dwa samochody. Nikt nie został ranny. Największa nawałnica była około południa w okolicach Olsztyna, część ulic stanęła pod wodą.

Jak poinformował rzecznik olsztyńskich strażaków Tomasz Sobkowicz, ratownicy uporali się ze wszystkimi dotychczasowymi skutkami burz jakie przeszły nad Olsztynem w ciągu półtorej godziny. Najczęściej chodziło o wypompowanie wody z zalanych pomieszczeń.

Strażacy interweniowali 15 razy, z czego 13 razy w samym Olsztynie. Działaliśmy między innymi na ulicach: Wojska Polskiego, Partyzantów czy Lubelskiej. Większość zdarzeń związana była z lokalnymi podtopieniami. W dwóch przypadkach powalone drzewa uszkodziły auta.

00:00 / 00:00

Ulice pod wodą

Po nawałnicy, która przeszła nad Olsztynem, nieprzejezdne były niektóre ulice. Woda zalała m.in. Partyzantów na wysokości poczty przy dworcu głównym. Problemy były również przed wiaduktem na alei Wojska Polskiego. Podobna sytuacja miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Leonharda z Towarową. Pod wodą była również ulica Krasickiego przy przecięciu z ulicą Barcza. Tam nurt porwał plastikowe bariery, które wcześniej tworzyły rondo. Problemy można było napotkać również przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego z Wilczyńskiego.

Pływające tablice rejestracyjne

Wielu kierowców podczas ulewy w Olsztynie straciło tablice rejestracyjne. Policja ma ich jeszcze kilkanaście i prosi o odbieranie zguby.

Burze w regionie

W całym regionie, po gwałtownych burzach, strażacy interweniowali ponad 30 razy. O szczegółach młodszy brygadier Rafał Melnyk, rzecznik warmińsko-mazurskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

W większości były to interwencje dotyczące wypompowania wody z zalanych piwnic. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w powiecie olsztyńskim – około czternastu. Na ten moment nie odnotowaliśmy żadnych poszkodowanych osób.

00:00 / 00:00

Burze nad regionem

Największa nawałnica była około południa w okolicach Olsztyna. Teraz przemieszcza się na wschód. Burzowa aura ma się utrzymać do wieczora. jak podkreśla Karolina Kierklo z biura prognoz w Białymstoku, pogoda jest dziś bardzo dynamiczna i niebezpieczna.

Są ogromne przesłanki do tego, żeby pojawiały się gwałtowne burze, z dość znacznymi sumami opadów do 30-40 litrów na każdy metr kwadratowy oraz porywami wiatru, lokalnie do 89-100 km/h.

00:00 / 00:00

Najniebezpieczniej ma być w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, działdowskim, elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nowomiejskim, olsztyńskim i ostródzkim.

Burze z gradem przejdą wieczorem nad wschodnią połową kraju – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla dziesięciu województw IMGW wydał alerty drugiego i pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW obejmują w poniedziałek wieczorem województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i częściowo woj. kujawsko-pomorskie.

W większości alerty przez burzami z gradem mają drugi stopień na trzy, czyli średni. Na tym obszarze podczas burz spadnie do 40 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągać do 100 km/h. Pierwszy, najniższy stopień mają alerty tylko w części woj. kujawsko-pomorskiego i na zachodzie woj. Warmińsko-mazurskiego. Synoptycy prognozują tam mniejsze opady deszczu i porywy wiatru do 85 km/h.

Fot. Użytkownik Facebooka

Autor: K. Piasecka/J. Golon/TT
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

IMGW ostrzega. Poniedziałek z burzami z gradem w regionie

Więcej w woda, burza, tablice rejestracyjne, nawałnica, uwaga
Jak spędzić bezpieczne wakacje? „Studzimy nieprzewidziane sytuacje i przekazujemy wiedzę”

Wpływamy na bezpieczeństwo latem - pod takim hasłem w Olsztynie odbyły się warsztaty dla młodzieży. Oprócz wykładów, uczniowie mogli zapoznać się ze sprzętem oraz nauczyć zasad...

Zamknij
RadioOlsztynTV