Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słuchowisko Radia Olsztyn z nagrodą na Festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

„Ślady na śniegu” – słuchowisko zgłoszone przez Radio Olsztyn zostało jednym z laureatów 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Zamościu. Dzieło otrzymało nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich przyznawaną dla słuchowisk, które powstają w regionalnych rozgłośniach radiowych.

Do konkursu zgłoszono aż 48 realizacji radiowych. Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich przyznawana jest za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego. Tekst został napisany i zrealizowany z okazji 100-lecia plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jury doceniło słuchowisko o ostatnich dniach życia Bogumiła Linki za tekst Łukasza Staniszewskiego, reżyserię Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną Ryszarda Szmita.

Słuchowisko „Ślady na śniegu”

Tekst został napisany i zrealizowany z okazji 100-lecia plebiscytu na Warmii i Mazurach. Słuchowisko przedstawia ostatnie dni życia Bogumiła Linki. Za wyróżnienie dziękował w Zamościu autor Łukasz Staniszewski.

Cieszę się, że ta historia dotarła do Zamościa. Cieszę się, że historia mazurskiego chłopa, który za Polskę oddał życie, została nagrodzona i wyróżniona za ideę o Polsce, który potrafił powiedzieć nie zgadzam się i udowodnić to swoim życiem.

Jak podkreśla Łukasz Staniszewski w słuchowisku wystąpili aktorzy z Teatru Sewruka w Elblągu oraz olsztyńskich teatrów: Jaracza i Lalek.

Chodziło o to, żeby Warmiacy i Mazurzy opowiedzieli swoją historię (…) Musimy się z tym mierzyć i układać na nowo. Nie możemy żyć przeszłością i do końca ufać kartom podręczników, bo pisali je różni ludzie, w różnych interesach.  Musimy zadbać o swoje interesy i posłuchać tych historii.

00:00 / 00:00

Tegoroczna nagroda to kolejne wyróżnienie na festiwalu „Dwa Teatry” wcześniej Radio Olsztyn zostało nagrodzone za słuchowiska: „Bóg zapłacz” (2011 r.), „Epitafium” (2016 r.), „Zachwyceni” (2018 r.)

Grand Prix w kategorii słuchowisk zdobyła radiowa adaptacja dramatu Stanisława Różewicza „Wyszedł z domu” w reżyserii Szymona Kuśmidera. W jury radiowego konkursu 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”w Zamościu zasiadali: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster.

A tak powstawało nagrodzone słuchowisko.

 

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

 

Autor: B. Gajlewska za IAR/A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko, Radio Olsztyn, Ryszard Szmit, video, Łukasz Staniszewski, Cezary Ilczyna, Dwa Teatry
Falstart piłkarzy ręcznych Warmii Energi Olsztyn w Lidze Centralnej [Transmisja video z meczu]

Podopieczni trenera Jarosława Knopika przegrali w Biskupcu z Padwą Zamość 21:23 (11:10), po fatalnie rozpoczynanej pierwszej i drugiej połowie. W pierwszej części straty udało się jeszcze...

Zamknij
RadioOlsztynTV