Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premiera słuchowiska „Brama”

Fot. P. Aksiuto

Akcja słuchowiska „Brama” umiejscowiona jest w latach 1935-1944, kiedy w Europie trwają działania wojenne, a na terenach Prus Wschodnich wciąż wypoczywają niemieccy letniacy.

Poznajemy historie rodzeństwa Emmy – utalentowanej malarki i Michela – wirtuoza skrzypiec, wychowujących się w biednej, mazurskiej rodzinie. Za sprawą nauczyciela i lokalnych władz powiatowych, młodzi artyści zostają stypendystami programu kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów III Rzeszy, powstałego by wspierać szczególnie uzdolnioną młodzież miasteczek i wsi Prus Wschodnich. Rodzeństwo zdaje egzaminy i pod koniec wakacji wyjeżdża do Królewca.

Na dzisiejszy Kaliningrad, pod koniec sierpnia, wojska alianckie zrzucają ok. 1000 sztuk bomb burzących i zapalających. Życie Emmy i Michela zamienia się dramat, czy odnajdą w sobie wystarczające pokłady sił, czy talent wystarczy by przeżyć i gdzie jest tytułowa „brama” do wolności?

Autorem słuchowiska jest Robert Wasilewski, jego inspiracją była niezwykła historia opowiedziana przez rdzenną mieszkankę Jeleniowa – jednej z podszczycieńskich wsi.

Główne role w słuchowisku zagrali pochodzący z Warmii i Mazur Katarzyna Dąbrowska i Michał Brzoska. W pozostałych rolach usłyszycie: Barbarę Prokopowicz, Mariana Czarkowskiego, Marcina Kiszluka, Jarosława Cupriaka, Wojciecha Grochowalskiego oraz Martę Bocianiak.

Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski,
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska – Polskie Radio S.A.,
Realizacja nagrań: Paweł Aksiuto – Radio Olsztyn,
Oprawa muzyczna: Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska, Kaja Wasilewska, skrzypce: Iga Wasilewska.

Producentem słuchowiska jest Radio Olsztyn S.A. Słuchowisko zostało nagrane w Stodole „Chochół” Nadleśnictwa Spychowo.

Premiera słuchowiska w radiu Olsztyn odbyła się 6 listopada 2021 roku po godzinie 18.

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

Fot. P. Aksiuto

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko
„Zające na kordonie” – nowe słuchowisko Radia Olsztyn. Zobacz, jak powstawało

  Już w sobotę zapraszamy do wysłuchania naszego nowego słuchowiska. „Zające na kordonie” to komedia przemytnicza z wielowątkowymi historiami wpisanymi w pejzaż terenów przygranicznych. To barwna...

Zamknij
RadioOlsztynTV