Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażak, żołnierz i Robert Lewandowski. Zobacz, kogo jeszcze spotkamy w szopce bożonarodzeniowej

Fot. A. Chmielewska

Uroczystość Narodzenia Pańskiego poprzedza Wigilia 24 grudnia. Według chrześcijan jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga.

Pierwsze oficjalne obchody świąt Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono w mszy świętej, którą później nazwano „pasterką”, w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza wigilia i pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

W czasie świąt w kościołach rzymskokatolickich pojawiają się szopki. Makiety przedstawiające wnętrze stajni betlejemskiej w noc, kiedy narodził się Jezus Chrystus, ustawiane są w każdej świątyni. My okiem kamery postanowiliśmy zajrzeć do jednej z nich. A dokładnie do szopki w katedrze św. Jakuba w Olsztynie.

Zapraszamy także do wysłuchania reportażu autorstwa Marka Lewińskiego z 2017 roku.

Reportaż opowiada o szopce w bazylice konkatedralnej w Olsztynie. Okazuje się, że pomysł ubrania figurek w stroje ludowe, należał do Marii Zientary-Malewskiej. Postaci odwiedzające Dzieciątko Jezus okazały się jednak podniszczone i stare, stąd powstała decyzja o ich „przebraniu”. Tego zadania podjęła się siostra Kamila, ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy; pracująca w olsztyńskiej katedrze. Ona jest główną bohaterką reportażu. Obecni są w nim także proboszcz parafii pw. św. Jakuba ks. prałat, kanonik dr Andrzej Lesiński oraz wikariusz ksiądz Paweł Grzesiak. Reportaż nagrano 12 i 14 grudnia 2017 roku, w prezbiterium i zakrystii katedry, a także w domu siostry Kamili przy ulicy St. Staszica. Tam również znajduje się pracownia siostry, gdzie figurki poddano renowacji.

Posłuchaj reportażu „Któż pobieży?”

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, katedra św. Jakuba, video
Sąd zajmie się sprawą śmiertelnego wypadku pod Dobry Miastem. Oskarżonym jest funkcjonariusz Policji

Dzisiaj do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynie akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszowi Policji z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oskarżonemu o niedopełnienie obowiązków służbowych i spowodowanie wypadku...

Zamknij
RadioOlsztynTV