Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy ostrzegają: mimo ocieplenia czad i pożary nadal stwarzają zagrożenie

Tylko w tym roku powstało aż 9 288 pożarów domów i mieszkań, w których 117 osób straciło życie, a 513 odniosło obrażenia – powiedział rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że mimo prognozowanego ocieplenia czad i pożary nadal stwarzają zagrożenie.

Z danych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od 1 października 2022 roku, czyli od umownego rozpoczęcia sezonu grzewczego, strażacy interweniowali 18 039 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych oraz 2 387 razy w związku z emisją tlenku węgla. Zginęło 228 osób, a 1 168 zostało rannych.

Mimo pierwszych oznak wiosny oraz prognozowanego ocieplenia czad i pożary nadal stwarzają zagrożenie

– ostrzegł rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że od 1 stycznia tego roku powstało aż 9 288 pożarów domów i mieszkań.

Niestety 513 osób odniosło obrażenia, a 117 straciło życie

– powiedział.

W samym marcu w takich pożarach zginęły 22 osoby, a 103 zostały ranne.

Ze statystyk PSP wynika, że w obecnym sezonie grzewczy największa liczba pożarów miała miejsce w województwie mazowieckim – 2 469, dolnośląskim – 1 771 i śląskim – 1 701. W tych województwach zanotowano także najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych. Najwięcej pożarów miało miejsce w grudniu – 4 111, lutym – 3 928 i styczniu – 3 530. Najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano w styczniu – 51, grudniu – 45 i lutym – 44.

Z kolei w związku z emisją tlenku węgla strażacy w 2023 roku interweniowali 1 087 razy. 590 osób odniosło obrażenia, a 17 osób straciło życie. Od października ubiegłego roku, umownego początku sezonu grzewczego, z powodu zatrucia czadem zmarły 52 osoby, a 1028 wymagało pomocy lekarskiej.

Strażacy po raz kolejny przypomnieli, że domowe bezpieczeństwo znacznie zwiększa instalacja czujek dymu i czadu.

Czujki dają poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększają szansę na ucieczkę z miejsca pożaru lub z pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla. Bardzo ważne jest, aby urządzenia spełniały odpowiednie normy europejskie gwarantujące wysoki poziom jakości czujek

– informuje PSP.

Strażacy zwrócili także uwagę, na obowiązek wykonywania okresowej kontroli przewodów wentylacyjnych, instalacji gazowej oraz czyszczeniu przewodów dymowych. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest bowiem niesprawność przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku czyszczenia, wad konstrukcyjnych lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi oraz zasłaniania kratek wentylacyjnych w naszych łazienkach i kuchniach. Do takich sytuacji dochodzi głównie po wymianie starych okien i drzwi na nowe.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

Autor: M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, czad, ostrzeżenie, Państwowa Straż Pożarna
Silny wiatr w części województwa. W porywach nawet do 75 km/h

Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia o silnym wietrze dla centralnej i zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. Służby meteorologiczne prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km...

Zamknij
RadioOlsztynTV