Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy kontrolują składowiska odpadów

W tym roku strażacy gasili już sześć dużych pożarów składowisk. Fot. kpt. M.Krzystański/PSP

Strażacy kontrolują składowiska odpadów w całym kraju. Rocznie przeprowadzają ponad trzy tysiące takich inspekcji. To działania prewencyjne, które mają utrzymać tendencję spadkową dużych i bardzo dużych pożarów odpadów.

Jak powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Mariusz Feltynowski, ta tendencja spadkowa utrzymuje się już od kilku lat. W ubiegłym roku takich pożarów było 22, to o ponad połowę mniej niż sześć lat temu, kiedy było ich 53.

Nawet jeżeli małych pożarów składowisk jest więcej, to taki cel – aby nie były one duże lub bardzo duże – został osiągnięty. Mniejsze pożary odpadów nie przekraczają powierzchni trzystu metrów kwadratowych

– mówił.

Mariusz Feltynowski dodał, że liczba dużych pożarów składowisk została ograniczona także za sprawą zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Chodzi o wprowadzenie tak zwanego operatu przeciwpożarowego, czyli dokumentu zawierającego warunki ochrony przeciwpożarowej danej instalacji, obiektu czy budynku, w którym magazynowane są odpady.

Wdrożenie tych uregulowań było weryfikowane przez Państwową Straż Pożarną, która przeprowadziła w latach 2018-2023 ponad 17 tysięcy kontroli i uzgodniła około 20,5 tysiąca operatów przeciwpożarowych dla miejsc legalnego gromadzenia odpadów

– dodał Mariusz Feltynowski.

Najmniej dużych pożarów magazynów z odpadami licząc od 2018 roku wybuchło w 2022 roku – bo tylko 11, ale taka liczba w tym roku może się nie powtórzyć, bo strażacy już odnotowali sześć dużych pożarów składowisk.

Według danych Głównego Inspektora Środowiska, w ubiegłym roku z pomocą kontroli PSP wykryto około 300 nielegalnych składowisk odpadów, w tym ponad 100 na Śląsku.

Redakcja: A. Niebojewska za IAR

Więcej w strażacy, odpady, kontrole
Wypoczynek wśród śmieci? Problem na plażach, w parkach i lasach

Nowy pomost dla kajaków otwarty, ale w jego sąsiedztwie pełno śmieci. Zaledwie kilka dni po oficjalnym otwarciu pomostu na Łynie, przy elektrowni wodnej koło Olsztyna, turyści...

Zamknij
RadioOlsztynTV