Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażackie interwencje i awarie prądu. Aktualna sytuacja w regionie

Fot. KW PSP Olsztyn

W związku z wichurą, od wczorajszego wieczora, strażacy w Warmińsko-Mazurskiem interweniowali ponad 150 razy. Najczęściej usuwali z dróg i chodników połamane przez wichurę drzewa i konary.

W Olsztynie na ulicy Jeziołowicza drzewo przewróciło się na dwa zaparkowane samochody.

W Bemowiźnie w powiecie braniewskim kierowca samochodu osobowego nie zdążył zahamować i auto uderzyło w powalone przez wichurę drzewo. Według strażaków, kierowcy nic poważnego się nie stało.

W powiecie ostródzkim silny wiatr porwał elementy dachów z wielorodzinnych budynków. Dach budynku gospodarczego uszkodzony został w Niedźwiedzkich w powiecie ełckim. Natomiast w Szczepankowie w powiecie iławskim silny wiatr zniszczył blaszany garaż.

Na wielu, zwłaszcza bocznych i lokalnych trasach, leżą połamane konary i gałęzie. Kierowcy muszą bardzo uważać. Według ostrzeżeń meteorologicznych, w Warmińsko-Mazurskiem będzie silnie wiało do godzin wieczornych.

W Działdowie silny wiatr porwał element dachu z wielorodzinnego budynku. – Podobnie jest w powiecie ostródzkim – mówi rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków starszy kapitan Grzegorz Różański.

W miejscowości Klugajny na budynku wielorodzinnym zostało częściowe zerwane poszycie dachu, które stwarzało zagrożenie. Strażacy z tej chwili działają, usuwają te elementy, które jeszcze są przytwierdzone do dachu i stwarzają zagrożenie. Pozostałe elementy są mocowane, aby wiatr ich nie poderwał. Do niepokojącej sytuacji doszło również w powiecie braniewskim. Drzewo zostało powalone na jezdnię. Chwilę po tym najechał na to samochód osobowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

00:00 / 00:00

– Strażacy od piątku interweniowali 1 831 razy z powodu przechodzącego przez Polskę orkanu Otto. Wichury najwięcej szkód wyrządziły w woj. pomorskim, gdzie straż pożarna wyjeżdżała 850 razy. Jedna osoba została ranna – poinformował rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski.

W związku z silnym wiatrem do straży pożarnej w piątek wpłynęło 906 zgłoszeń, a od północy do godz. 6 rano w sobotę – 925 zgłoszeń. Łącznie odnotowała 1831 interwencji.

Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew oraz połamanych gałęzi

– przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Najczęściej, bo 850 razy, strażacy interweniowali na terenie woj. pomorskiego, a także w województwach zachodniopomorskim – 340, wielkopolskim – 150, kujawsko-pomorskim – 100, mazowieckim – 74 oraz łódzkim – 47 razy.

W nocy z piątku na sobotę wskutek silnego wiatru ranna została jedna osoba. Do zdarzenia doszło w Tczewie, przed godz. 4 rano. Samochód, którym podróżowało pięć osób, uderzył w leżące drzewo. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Jak przekazał bryg. Kierzkowski, niektóre ze strażackich interwencji w kraju były spowodowane tym, że wiatr uszkodził budynki lub sprowadził zagrożenie na drogach.

W Brusach w powiecie chojnickim (woj. pomorski) ściana pustostanu pochylała się przy drodze wojewódzkiej. Na budynek był nałożony nakaz rozbiórki, więc na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt. Pustostan został rozebrany. Działały cztery zastępy.

Z kolei w Darżewie w powiecie lęborskim (Zachodniopomorskie) w piątek wieczorem pociąg osobowy uderzył w konar zalegający na torach. Nikt nie został ranny, skład po usunięciu konara kontynuował bieg. Interweniowały cztery zastępy.

Również w piątek wieczorem przy dworcu w Sopocie na torach leżał kawałek elewacji o wymiarach 4x5m. Wstrzymany został ruch kolejowy SKM, interweniował zastęp strażacki.

W Wielkopolsce, w Dąbrowie (pow. turecki), po północy doszło zaś do pożaru turbiny wiatrowej na wysokości 30 m. Strażacy zabezpieczyli teren wokół obiektu, a pogotowie energetyczne odłączyło zasilanie od turbiny. W tym województwie wiatr również uszkodził dachy budynków mieszkalnych, w tym w miejscowościach Lusowo (pow. poznański) i Lipia Góra (pow. chodzieski).

Awarie prądu

Według stanu na godz. 6 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej – w woj. pomorskim – ok. 129 tys., w mazowieckim – 20,8 tys., zachodniopomorskim – 11,3 tys., podkarpackim – 8,3 tys. i warmińsko-mazurskim – 7 tys. – poinformował w sobotę rano wiceszef RCB Marek Kubiak.

W Warmińsko-Mazurskiem prądu nie ma około 6 900 odbiorców – podają wojewódzkie służby kryzysowe. Energetycy usuwają awarie, ale w związku z silnym wiatrem pojawiają się kolejne.

Przerwy w dostawach prądu związane są z wichurami. IMGW w piątek wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem w całym kraju.

Sytuacja na drogach krajowych

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje sześć pojazdów do zimowego utrzymania – poinformowała w komunikacie przekazanym w sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak czytamy w komunikacie, na terenie województw świętokrzyskiego, podlaskiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego występują deszcz i mżawka, które mają wpływ na przejezdność dróg.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych wyżej rejonach

– napisali autorzy.

Autor: P. Karpiszen/PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wichura, pogoda, awarie prądu, RCB
Koło Nidzicy drzewo spadło na trakcję kolejową

W okolicach stacji Bujaki k. Nidzicy wskutek silnego wiatru drzewo zerwało linię energetyczną i przewróciło się na tory - podała straż pożarna. PKP organizuje transport zastępczy...

Zamknij
RadioOlsztynTV