Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stanisław Karczewski: Niebawem rozwiąże się sytuacja związana z zawieszeniem MRG

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej numer 3 im. Senatu RP w Braniewie. Fot. W. Jermakow

Gościem Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn był marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla wszystkich najważniejsze – również dla rządu premier Beaty Szydło, dlatego przejściowe przedłużenie zakazu przekraczania granicy tylko na podstawie zezwolenia będzie jeszcze trwało. – Jeśli minie niebezpieczeństwo, na pewno wrócimy do poprzedniego stanu. Niebawem rozwiąże się ta sytuacja – mówił Stanisław Karczewski.

Mały Ruch Graniczny między Polską a Rosją został zawieszony przed Szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Od 4 lipca mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz Obwodu Kaliningradzkiego nie mogą przekraczać granicy na podstawie zezwolenia. Konieczna jest wiza.

Senat odpowiada m.in. za łączność z Polakami za granicą. Wielu naszych rodaków mieszka w Kazachstanie. Spora grupa chciałaby wrócić do ojczyzny. Szacuje się, że to kilka-kilkanaście tysięcy. – Pracujemy nad ustawą, zrobimy wszystko, żeby oni mogli wrócić – powiedział Stanisław Karczewski. Jego zdaniem to obowiązek państwa, bo teraz jest ostatni moment, kiedy mogą przyjechać do Polski.

 

Posłuchaj rozmowy Wojciecha Jermakowa ze Stanisławem Karczewskim

00:00 / 00:00

(wj/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MRG, mały ruch graniczny, senat
Małgorzata Kopiczko: Program 500 poprawia jakość życia polskich rodzin

- Pracowałam nad Programem 500+ i jestem wielką zwolenniczką tego pierwszego programu prorodzinnego, który przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa w Polsce i rozwoju jakościowego polskich rodzin....

Zamknij
RadioOlsztynTV