Olsztyn, Elbląg, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Kętrzyn, Ostróda, Węgorzewo
Średniowieczne eksponaty w wirtualnej formie. Regionalne muzea digitalizują swoje obiekty
Powstaje wirtualna kolekcja średniowiecznych eksponatów z ośmiu regionalnych muzeów – jednego w Elbląga i siedmiu z Warmii i Mazur.
Cyfrowym opracowaniem zabytków od prawie roku zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Finał w grudniu przyszłego roku. Każdy, na stronie cyfrowewm.pl będzie mógł za darmo obejrzeć 100 średniowiecznych zabytków, które są charakterystyczne dla swojego regionu. To uzupełnienie kolekcji, która ma już prawie pół tysiąca obiektów zdygitalizowanych przez zespół Marcina Kondraciuka ze Światowida.
Współpraca z muzeami układa się świetnie, bo to przecież wspaniała promocja placówek – dodaje szefowa pracowni Hanna Laska – Kleinszmidt. W planie jest też cyfrowa obróbka dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich.
Projekt „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” jest dofinansowany przez resort kultury. Światowid współpracuje z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum im.Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Ostródzie i Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio