Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Średniowieczne eksponaty w wirtualnej formie. Regionalne muzea digitalizują swoje obiekty

Fot. Ł.Węglewski

Powstaje wirtualna kolekcja średniowiecznych eksponatów z ośmiu regionalnych muzeów – jednego w Elbląga i siedmiu z Warmii i Mazur.

Cyfrowym opracowaniem zabytków od prawie roku zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Finał w grudniu przyszłego roku. Każdy, na stronie cyfrowewm.pl będzie mógł za darmo obejrzeć 100 średniowiecznych zabytków, które są charakterystyczne dla swojego regionu. To uzupełnienie kolekcji, która ma już prawie pół tysiąca obiektów zdygitalizowanych przez zespół Marcina Kondraciuka ze Światowida.

Współpraca z muzeami układa się świetnie, bo to przecież wspaniała promocja placówek – dodaje szefowa pracowni Hanna Laska – Kleinszmidt. W planie jest też cyfrowa obróbka dwóch średniowiecznych obiektów architektonicznych oraz regionalnego symbolu związanego z tą epoką – bab pruskich.

Projekt „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” jest dofinansowany przez resort kultury. Światowid współpracuje z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum im.Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Ostródzie i Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowid, muzeum, zabytki, eksponat, dygitalizacja
Wyróżniono organizatorów najciekawszych wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa. Dyplomy trafiły do pięciu placówek z Warmii i Mazur

Pięcioro organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało nagrody. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie. Uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV