Sprawdź, ilu sportowców z Warmii i Mazur wystartuje w Rio de Janeiro
Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę na igrzyska.
W Brazylii wystąpi siedmioro zawodników z Warmii i Mazur. Do Rio de Janeiro polecą: Małgorzata Jasińska – kolarka szosowa pochodząca z Barczewa, jeżdżąca w zawodowej grupie Ale Cipollini, pływaczka Joanna Zachoszcz z klubu AZS UWM Olsztyn oraz dwaj biegacze – Kacper Kozłowski i Karol Zalewski – również z klubu z Kortowa. Na stadionie lekkoatletycznym zobaczymy też kulomiota Konrada Bukowieckiego z Gwardii Szczytno. W kadrze olimpijskiej są także kanadyjkarz Mateusz Kamiński z Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych i judoka Gwardii Olsztyn Maciej Sarnacki.
Igrzyska w Rio de Janeiro zaczną się 5 sierpnia i potrwają do 21 sierpnia. Wystartuje w nich 238 polskich sportowców – 100 kobiet i 138 mężczyzn. Wystąpią oni w 23 dyscyplinach.
Wciąż nie jest znane nazwisko chorążego reprezentacji. Ma zostać wybrany do 29 lipca. Do 20 lipca natomiast trenerzy Tałant Dujszebajew i Stephane Antiga mają czas na wyselekcjonowanie reprezentantów odpowiednio w piłce ręcznej i siatkówce.
W letnich igrzyskach olimpijskich do tej pory Polacy zdobyli 271 medali – w tym 64 złote, 82 srebrne oraz 125 brązowych. Wystartowali w nich dwadzieścia razy. Po raz pierwszy reprezentanci Polski uczestniczyli w igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, przywożąc znad Sekwany dwa medale – srebrny oraz brązowy. Jako pierwsi stanęli na olimpijskim podium kolarze torowi Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz oraz Franciszek Szymczyk, którzy zajęli drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie. Brąz w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody tego samego dnia, 27 lipca, zdobył Adam Królikiewicz. W następnych igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła Halina Konopacka, triumfując w rzucie dyskiem. Pięćdziesiąty złoty medal wywalczył w Atlancie Robert Korzeniowski – za zwycięstwo w chodzie na 50 km. Tylko trzy razy Polacy wracali z igrzysk bez złotego medalu: z Paryża (1924), Berlina (1936) i Londynu (1948). Czterokrotnie reprezentanci Polski zdobyli siedem złotych medali: w Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Atlancie (1996).
(kos/iar)