Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o finansowanie punktów bezpłatnych porad prawnych

Okazuje się, że utworzenie i utrzymanie punktów bezpłatnych  porad prawnych będzie dużo droższe niż dotacja wojewody warmińsko-mazurskiego, fot. pixabay

Okazuje się, że ich utworzenie i utrzymanie będzie dużo droższe niż dotacja wojewody warmińsko-mazurskiego.

Burzliwa dyskusja na ten temat odbyła się podczas konwentu warmińsko-mazurskich powiatów. Stworzenie punktów bezpłatnych porad prawnych to zadanie rządowe, które zostało zlecone powiatom w całym kraju.

„Obliczyliśmy, że przystosowanie pomieszczeń i koszt organizacji biur w skali roku wyniesie 17 i pół tysiąca złotych. Tymczasem dotacja wojewody na ten cel ma, według ustawy, wynieść 1,5 tysiąca złotych rocznie” – powiedział starosta iławski Marek Polański.

Pomysł na rozwiązanie tego problemu ma jednak starosta olsztyński Małorzata Chyziak. Jak mówiła po spotkaniu, powiat zawarł porozumienie z gminami, które zgodziły się udostępnić i zaadaptować pomieszczenia na biura porad prawnych, co ma ograniczyć koszty.

Obawy ma jednak starosta braniewski Leszek Dziąg. Podkreśla, że z Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęło jeszcze żadne pismo gwarantujące powiatom otrzymanie dotacji. Mówił, że na powiaty narzucono obowiązki, bez gwarancji finansowych.

Przewodniczący Konwentu Wacław Strażewicz, starosta giżycki, zobowiązał się, że przekaże wszystkie wątpliwości wojewodzie.

 

(mlewin/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powiat
Drogowcy dostaną środki na skrapiarki i karczowniki

Około 400 tysięcy złotych Powiatowa Służba Drogowa w Olsztynie dostanie na zakup sprzętu do remontów dróg - zdecydowali powiatowi radni. Za te pieniądze kupione będą m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV