Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalna Strefa Ekonomiczna na WiM większa o ponad 350 ha

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Decyzją rządu Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększyła się o ponad 350 hektarów gruntów publicznych i prywatnych.

Na tych drugich inwestorzy deklarują utworzenie ponad 2 tysięcy miejsc pracy i nakłady inwestycyjne o wartości 1 miliarda 200 milionów złotych. Do Strefy włączono między innymi tereny w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Piszu, czy Węgorzewie.

Dziś (30 grudnia) w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów o poszerzeniu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE). Jak podał jej dyrektor Grzegorz Smoliński, do Strefy włączono grunty o łącznej powierzchni ponad 350 hektarów, w tym ponad 186 hektarów gruntów publicznych i 163 hektary gruntów prywatnych. Po poszerzeniu WMSSE obejmuje blisko 1,4 tysiąca hektarów.

Ponieważ inwestowaniem na włączonych do Strefy prywatnych terenach zainteresowani są już konkretni przedsiębiorcy, Smoliński zapowiedział, że w najbliższych tygodniach otrzymają zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WMSSE.

Biskupiec
Największą inwestycją realizowaną na włączonych do WMSSE terenach, jest inwestycja w Biskupcu. To budowa od podstaw dużego zakładu przetwórstwa drewna, w którym oprócz płyt wiórowych i melaminowych produkowane będą gotowe płyty podłogowe i różnego rodzaju meble. Projekt przewiduje budowę obiektów produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni około 170 tysięcy metrów kwadratowych, a inwestor – Horizont Project Development – deklaruje nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 789 milionów złotych. W fabryce ma powstać co najmniej 300 miejsc pracy, ale w ocenie Grzegorza Smolińskiego może być ich nawet tysiąc. Nowa fabryka ma być gotowa do końca 2021 roku.

Bartoszyce
W Bartoszycach na terenach włączonych teraz do WMSSE za pół miliona złotych ma zostać rozbudowany i zmodernizowany zakład produkujący krótkie serie kosmetyków do ciała na bazie naturalnych surowców oraz świece. – Aktualnie produkcja odbywa się tam przy pomocy prostych urządzeń i pracowników zatrudnianych za pośrednictwem agencji pracy na czas wykonania określonego zlecenia – przyznał Smoliński. Po modernizacji w zakładzie ma pracować kolejnych 49 osób, co jest o tyle istotne, że w powiecie bartoszyckim stopa bezrobocia wynosiła na koniec czerwca 22,9 proc.

Morąg
W Morągu na włączonych obecnie do WMSSE 2,3 ha ziemi zostanie rozbudowany zakład produkujący meble, nakłady inwestycyjne wyniosą tu 11,5 miliona złotych, co przełoży się na 75 nowych miejsc pracy.

Olsztyn
W Olsztynie na nowych terenach Strefy będzie inwestowała firma Indykpol, która chce zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu o 74 proc. w zakresie uboju i rozbioru mięsa indyczego. Na modernizację firma chce wydać co najmniej 105 milionów złotych, a dzięki zmianom ma powstać kolejnych 105 miejsc pracy (obecnie pracuje tu ponad 700 osób). Zdaniem ekspertów, którzy oceniali pomysły Indykpolu na modernizację, są one bardzo nowoczesne i „zawierają dotychczas niestosowane w naszym kraju innowacyjne rozwiązania”. Przewidywany termin zakończenia inwestycji w Indykpolu to koniec 2018 r.

Iława
W Iławie zakład specjalizujący się w produkcji mebli skrzyniowych (biurowych i sklepowych) za 4 miliony złotych chce kupić nowe maszyny i technologie, które pozwolą jej na zwiększenie wydajności i tym samym utworzenie kolejnych 175 miejsc pracy.

Nidzica
W Nidzicy firma produkująca materiały izolacyjne z wełny mineralnej zamierza zainstalować nową linię produkcyjną, która znacząco wpłynie na podwyższenie jakości produktów. Firma zadeklarowała na ten cel nakłady inwestycyjne w wysokości 81 milionów złotych i utworzenie co najmniej 80 nowych miejsc pracy.

Pisz
Kolejna inwestycja na nowych terenach WMMSE powstanie w Piszu, gdzie Sklejka-Pisz Paged S.A zamierza uruchomić produkcję nowego wyrobu, dotychczas niewytwarzanego na świecie, tj. sklejki wielkoformatowej o unikatowych parametrach. Nowa produkcja ma pozwolić rozszerzyć krąg odbiorców o firmy funkcjonujące na rynku budowlanym i transportowym. Firma z Pisza zadeklarowała nakłady w wysokości co najmniej 110 milionów złotych i utworzenie 35 nowych miejsc pracy.

Działdowo
W Działdowie w WMSSE ma powstać huta szkła potrzebnego producentom alkoholi. Hutę ma zbudować nowa spółka Steklarna Hrastnik Polska S.A., w skład której wchodzą Steklarna Hrastnik (Słowenia) i Dekorglass Działdowo S.A. Nakłady na tę inwestycję to 160 milionów złotych, a w nowej hucie ma być co najmniej 200 nowych miejsc pacy.

Zalewo
Ostatnia z zadeklarowanych nowych inwestycji w WMSSE ma być realizowana w Zalewie przez firmę specjalizującą się w przetwórstwie mięsa kur poprodukcyjnych, która chce się rozbudować i wyposażyć w nowe linie technologiczne. Nakłady deklarowane na ten cel to 21 milionów złotych, a po rozbudowie zakładu pracę ma w nim znaleźć kolejnych 140 osób.

 


(PAP/jwo/je/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wmsse
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna coraz większa

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce zwiększyć swą powierzchnię o 351 hektarów. W blokach startowych czekają przedsiębiorcy chętni do inwestowania na Warmii i Mazurach. Dziewięciu inwestorów planuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV