Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sławomir Koniuszy: wykonywanie zawodu policjanta niesie za sobą ponadprzeciętne ryzyko

Sławomir Koniuszy

Policyjne związki mówią o powrocie do normalności, media pytają, czy mundurowi znów staną się bardziej chorowici? Powstał projekt ustawy, w myśl którego policjanci, ale też np. strażacy czy funkcjonariusze straży granicznej otrzymywaliby 100 proc. zarobków podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim.

Na razie – od ponad dwóch lat, mają 80 procent i w tym czasie liczba zachorowań wśród służb mundurowych spadła. Przed czerwcem 2014 roku, z prawie 100 tysięcy policjantów codziennie średnio 6 tysięcy przebywało na zwolnieniu chorobowym, czyli 6 proc. stanu kadrowego policji. Dla porównania, w zawodach niemundurowych było to mniej niż 1,5 procent.

Sławomir Koniuszy, przewodniczący Związku Zawodowego Policjantów na Warmii i Mazurach i członek zarządu głównego, poranny gość Polskiego Radia Olsztyn poinformował, że w projekcie ustawy nie chodzi o przywrócenie poprzedniego stanu rzeczy, czyli 100% płatności za cały czas choroby, a jedynie o stworzenie strefy buforowej, która obowiązuje w Unii Europejskiej. W innych państwach unii okres absencji chorobowej nie wpływa ujemnie na uposażenie. O taki sam standard zabiegają związki zawodowe policjantów.

Przewodniczący związku przypomniał, że wykonywanie zawodu policjanta niesie za sobą ponadprzeciętne ryzyko. Świadczą o tym statystyki wypadków śmiertelnych i okaleczeń. Poranny gość zdementował też medialne doniesienia, iż podczas zwolnień lekarskich policjanci podejmowali pracę w innym miejscu. – Komisja nie przedstawiła ani jednego takiego przypadku – podsumował przewodniczący Koniuszy.

Na zachorowalność wpływa też przeciążenie pracą – wskazał przewodniczący policyjnego związku. Obecnie w garnizonie olsztyńskim są 172 wakaty na w sumie 3559 etatów. W 2011 roku etatów było o 179 więcej, a wcześniej, w 2010 roku – było o 106 etatów w olsztyńskiej prewencji więcej. Prze te kilka lat ubyła więc potężna policyjna jednostka. Policjanci więc są przeciążeni.

Rozmówca potwierdził, że również w olsztyński garnizonie zdarzają się takie przypadki jak na Śląska, że policjanci również rezygnują z uprawnień do prowadzenia radiowozów, żeby w razie wypadku nie pokrywać z własnej kieszeni naprawy samochodów. – Radiowóz jest także środkiem przymusu bezpośredniego – tłumaczy to zjawisko przewodniczący Koniuszy. – Jeśli policjant widzi niebezpiecznie zachowującego się na drodze uczestnika ruchu musi uniemożliwić mu dalszą jazdę poprzez zajechanie drogi. Często dochodzi do stłuczki, a konsekwencje finansowe ponosi policjant (chyba, że za własne pieniądze wykupił wcześniej ubezpieczenie). Żeby tego uniknąć trzeba by opłacić autocasco, a to są potężne pieniądze, więc nie zanosi się na zmianę tego stanu rzeczy.

Co do możliwości przywrócenia komisariatów w takich miejscowościach jak np. Jedwabno, Świętajno czy Kowale Oleckie inicjatywa leży po stronie samorządów – przypomniał przewodniczący. – Obecnie trwają takie rozmowy.

Ze Sławomirem Koniuszym rozmawia Mirosław Sochacki.

00:00 / 00:00

 

(as)

 

Więcej w policja
Policja w szpitalu w Kętrzynie. Zabezpieczono dokumenty

Policjanci Komendy Wojewódzkiej zabezpieczyli dokumenty i kilka komputerów w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie - podaje portal ketrzynnews.pl - Funkcjonariusze pracują pod nadzorem prokuratora, a śledztwo dotyczy...

Zamknij
RadioOlsztynTV