Olsztyn, Polecane, Aktualności, Region, Regiony
Skomplikowana operacja guza żuchwy. Lekarze z Olsztyna uratowali zdrowie 7-latki
W olsztyńskim szpitalu dziecięcym przeprowadzono skomplikowaną operację usunięcia guza stawu skroniowo-żuchwowego u 7-letniej dziewczynki. Guz był tak zaawansowany, że dziewczynka nie mogła rozwierać ust, bardzo cierpiała.
Szpital Dziecięcy w Olsztynie poinformował o przeprowadzonej z sukcesem operacji wykonanej u 7-letniej mieszkanki Krakowa. Maciej Borowiec, zastępca kierownika Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, poinformował, że dziewczynka miała bardzo zaawansowany guz żuchwy.
Taki guz to niezwykła rzadkość w tej lokalizacji. Guz rosnąc rozpierająco zniszczył jej staw skroniowo-żuchwowy po lewej stronie razem z fragmentem gałęzi żuchwy. Operacja była konieczna, bo lewy staw skroniowo-żuchwowy pacjentki był już niefunkcjonalny. Dziewczynka miała trudności z rozwieraniem ust i narastające dolegliwości bólowe. Dodatkowo lokalizacja w okolicy podstawy czaszki niosła za sobą ryzyko ciężkich powikłań czy uszkodzenia ważnych życiowo struktur
– poinformował lekarz.
Skomplikowaną operację poprzedzono embolizacją naczyń odżywczych guza (zamknięciem – PAP), który był silne unaczyniony. To znacznie zwiększyło bezpieczeństwo głównego zabiegu. Po trzech dniach od zamknięcia naczyń przeprowadzono zabieg usunięcia guza z jednoczasową rekonstrukcją gałęzi żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego. Zabieg trwał pięć godzin i dzięki radiologom „był niemal bezkrwawy”.
Lekarze z Olsztyna przed zabiegiem przygotowali także indywidualną protezę stawu skroniowo-żuchwowego strony lewej razem z fragmentem kąta żuchwy.
Taka proteza jest „szyta na miarę”, czyli zrobiona na wzór strony zdrowej. Jest w pełni funkcjonalna i dopasowana do potrzeb konkretnego pacjenta
– powiedział Borowiec, którzy przeprowadzał zabieg razem z dr. n. med. Krzysztofem Dowgierdem, kierownikiem Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i radiologami interwencyjnymi pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego.
Szpital Dziecięcy w Olsztynie, jako jedyna placówka pediatryczna w kraju, zapewnia dzieciom z guzami twarzoczaszki kompleksowe leczenie.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska