Aktualności, Aplikacja mobilna
Setki osób malowały razem z nami nowy obraz Bitwy pod Grunwaldem
Po raz 21. na Polach Grunwaldzkich odbyła się inscenizacja polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku z udziałem prawie 1,5 tysiąca rekonstruktorów. Powalczyć można było nie tylko mieczem, ale… także pędzlem razem z Radiem Olsztyn. Dziś zorganizowaliśmy letnią akcję #BądźJakMatejko.
Wspólnie namalowaliśmy nową Bitwę pod Grunwaldem. Dzieło powstało na płótnie o imponujących wymiarach, a do jego stworzenia wykorzystaliśmy hektolitry farby. Szkic przez ostatnich kilka dni powstawał w pracowni artystki Natalii Tejs, która wspierała nasze działanie na Polach Grunwaldzkich. – Mam nadzieję, że na obrazie nie zostanie ani kawałek pustej przestrzeni – dodaje.
Przyjezdni podkreślali, że nie straszne są im złe warunki. – Na Grunwald zawsze jest dobra pogoda – zapewniali.
Załoga Radia Olsztyn przywiozła także na Pola Grunwaldzkie mobilną pocztę. Każdy mógł napisać pozdrowienia, wskazać odbiorcę, a my wysyłaliśmy do niego pocztówkę.
Jak co roku – inscenizację wielkiej bitwy z 1410 roku na Polach Grunwaldu poprzedził uroczysty apel. Uczestniczyli w nim żołnierze Wojska Polskiego i harcerze, którzy zjechali tu na Zlot Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.
Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem podkreślał, że chociaż wynik bitwy jest znany, scenariusz przedstawienia co roku jest inny.
Przed bitwą rycerze zapewniali, że są gotowi. Zwracali także uwagę, że pogoda w tym roku jest idealna do walki.
Każdy mógł puścić wodze fantazji i poczuć się jak Jan Matejko. Uczestnicy wspólnego malowania otrzymali specjalny certyfikat.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Senator Piotrowska o gospodarczym wsparciu Ukrainy. Posłuchaj rozmowy
-
Negocjacje USA i Rosji ws. zakończenia wojny w Ukrainie. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
-
Politolog z UWM o wojnie: Rosja dąży do tego, by Ukraina była podporządkowana Moskwie
-
Olaf Lubaszenko o hejcie i mrokach popularności. Posłuchaj wywiadu