Seniorzy w Olsztynie i powiecie mają być bezpieczniejsi
Program „Bezpieczny Senior” dotrze do większej liczby mieszkańców. Od 2013 roku działania informacyjno-edukacyjne wielu służb i instytucji prowadzone były tylko w Olsztynie. Od dziś – obejmą 12 ościennych gmin, czyli cały powiat olsztyński.
Porozumienie o włączeniu do programu na rzecz bezpieczeństwa osób starszych nowych podmiotów oraz o rozszerzeniu jego obszaru podpisali olsztyński starosta, prezydent Olsztyna i komendant miejski policji.
Seniorów stale przybywa, rośnie też skala zagrożeń, na które osoby starsze są narażone. Dlatego w ramach Miejskiego Programu „Bezpieczny Olsztyn” działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych będą nie tylko kontynuowane, ale także zwiększą swój zasięg, poinformował prezydent Piotr Grzymowicz. W ramach programu „Bezpieczny Senior” policjanci informują i edukują osoby starsze. Na spotkaniach z nimi mówią jak uchronić się przed oszustami np. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Teraz edukacja zostanie rozszerzona o zagrożenia związane z ruchem drogowym czy przemocą w rodzinie. Powiat olsztyński bardzo chętnie włącza się do programu, zapewnia starosta Małgorzata Chyziak. W powiecie olsztyńskim są cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku i sześć Domów Pomocy Społecznej. To głównie tam prowadzona będzie akcja informacyjna we współpracy z wójtami.
Pomysł rozszerzenia programu chwali wiceprzewodniczący olsztyńskiej Rady Seniorów, Lucjan Jędrychowski. Jak mówi, osoby starsze najczęściej padają ofiarami różnych nadużyć, bo są zazwyczaj otwarte i dobrotliwe, a to wykorzystują oszuści. Statystyki pokazują, że dotychczasowe działania profilaktyczne przynoszą skutek. Dzięki kampanii informacyjno-edukacyjnej coraz częściej seniorzy nie dają się oszukać. W pierwszej połowie tego roku warmińsko-mazurscy policjanci odebrali ponad 40 zgłoszeń dotyczących wyłudzenia gotówki. Jednak w ponad 30 przypadkach starsze osoby nie przekazały pieniędzy oszustom.
(kan/as)