Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Seniorzy w Olsztynie i powiecie mają być bezpieczniejsi

Podpisanie programu „Bezpieczny Senior”, fot. K. Kantor

Program „Bezpieczny Senior” dotrze do większej liczby mieszkańców. Od 2013 roku działania informacyjno-edukacyjne wielu służb i instytucji prowadzone były tylko w Olsztynie. Od dziś – obejmą 12 ościennych gmin, czyli cały powiat olsztyński.

Porozumienie o włączeniu do programu na rzecz bezpieczeństwa osób starszych nowych podmiotów oraz o rozszerzeniu jego obszaru podpisali olsztyński starosta, prezydent Olsztyna i komendant miejski policji.

Seniorów stale przybywa, rośnie też skala zagrożeń, na które osoby starsze są narażone. Dlatego w ramach Miejskiego Programu „Bezpieczny Olsztyn” działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych będą nie tylko kontynuowane, ale także zwiększą swój zasięg, poinformował prezydent Piotr Grzymowicz. W ramach programu „Bezpieczny Senior” policjanci informują i edukują osoby starsze. Na spotkaniach z nimi mówią jak uchronić się przed oszustami np. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Teraz edukacja zostanie rozszerzona o zagrożenia związane z ruchem drogowym czy przemocą w rodzinie. Powiat olsztyński bardzo chętnie włącza się do programu, zapewnia starosta Małgorzata Chyziak. W powiecie olsztyńskim są cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku i sześć Domów Pomocy Społecznej. To głównie tam prowadzona będzie akcja informacyjna we współpracy z wójtami.

Pomysł rozszerzenia programu chwali wiceprzewodniczący olsztyńskiej Rady Seniorów, Lucjan Jędrychowski. Jak mówi, osoby starsze najczęściej padają ofiarami różnych nadużyć, bo są zazwyczaj otwarte i dobrotliwe, a to wykorzystują oszuści. Statystyki pokazują, że dotychczasowe działania profilaktyczne przynoszą skutek. Dzięki kampanii informacyjno-edukacyjnej coraz częściej seniorzy nie dają się oszukać. W pierwszej połowie tego roku warmińsko-mazurscy policjanci odebrali ponad 40 zgłoszeń dotyczących wyłudzenia gotówki. Jednak w ponad 30 przypadkach starsze osoby nie przekazały pieniędzy oszustom.

 

 

(kan/as)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Radni PiS złożyli wniosek o odwołanie Haliny Ciunel

Odwołania Haliny Ciunel z funkcji przewodniczącej olsztyńskiej rady miasta chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie klubu podpisali się pod takim wnioskiem, który teraz trafi do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV