Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senator Kopiczko spotkała się z samorządowcami z powiatu mrągowskiego. Jakie są skutki tych rozmów?

programy rządowe Fot. A. Piedziewicz

Senator Małgorzata Kopiczko namawia mazurskich samorządowców do składania wniosków na rządowe wsparcie inwestycji. Spotkała się z przedstawicielami powiatu mrągowskiego i gmin leżących na jego terenie.

W ostatnich latach i powiat mrągowski, i gminy leżące na jego terenie korzystały z rządowego wsparcia na inwestycje. Realizowano projekty drogowe, ale samorządy zdobyły też pieniądze np. na stacje uzdatniania wody czy sale gimnastyczne. Jednak potrzeby są dużo większe. Wszyscy samorządowcy mówią o konieczności dalszej przebudowy mazurskich dróg, ale wielu wspomina także o konieczności rozwoju i modernizacji sieci kanalizacyjnej i ujęć wody.

Sieci z lat 70. i 80. oraz stacje uzdatniania wody wymagają pilnej interwencji

– mówi wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz.

Spośród 11 hydroforni na terenie gminy Sorkwity, większość była przejęta jeszcze z Państwowych Gospodarstw Rolnych. Własnymi środkami nie będę w stanie ich zmodernizować

– dodaje wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski.

W samym Mrągowie oczekiwane są inwestycje w opiekę nad dziećmi – przede wszystkim nowy żłobek i przedszkole.

Dzieci u nas – wbrew pozorom i ogólnym statystykom – rodzi się stosunkowo dużo i potrzeba jest coraz większa

– mówi wiceburmistrz miasta Tadeusz Łapka.

Samorządowcy mówili też o konieczności budowy mieszkań. W tych kwestiach liczą na zaprezentowany w weekend program Polski Ład, w którym jest mowa zarówno o inwestycjach, jak i o wspieraniu rodzin. – Polska ma dzięki temu wielką szansę – uważa wicestarosta mrągowski Sławomir Prusaczyk.

Problemem dla samorządów jest jednak często znalezienie pieniędzy na wkład własny do projektów finansowanych z funduszy rządowych.

Powiaty nie mają praktycznie swoich środków i dlatego mamy problem z wkładem własnym, a do tego dostaliśmy w spadku zadłużenie, które musimy spłacać

– wyjaśnia starosta mrągowski Barbara Kuźmicka-Rogala.

00:00 / 00:00

Ale nie tylko powiat ma taki problem. – Zadania własne zwiększają się, bo zwiększają się potrzeby społeczeństwa, a dochody bieżące są niskie – mówi wójt gminy Piecki Agnieszka Kurczewska. Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski twierdzi zaś, że pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych są rozdzielane według niejasnych kryteriów.

Niektórzy otrzymali ogromne dofinansowanie, inny dostali skromne, a są takie samorządy – jak Mikołajki – które nie dostały nic

– mówi burmistrz Jakubowski.

Samorządowcy mówili również o braku wsparcia np. z poprzedniej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Senator Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Kopiczko twierdzi, że mimo to samorządy powinny składać wnioski o rządowe wsparcie inwestycji i zapowiada pomoc.

Zrobię wszystko, żeby przedstawione tu kwestie dotarły do pana premier. A te wszystkie wnioski, które składacie, ja powinnam znać, żeby móc potwierdzić, że to problem ważny dla mojego regionu. Te wszystkie wnioski o wsparcie proszę też kierować na moją skrzynkę, żebym ja również mogła wystąpić z poparciem do pana premiera

– mówi senator Kopiczko.

00:00 / 00:00

Jak zaznaczała, dotychczas w niektórych przypadkach udawało się także zmniejszyć wkład własny wymagany przy poszczególnych inwestycjach, jeśli samorząd był w trudnej sytuacji.

Według informacji przekazywanych przez senator Kopiczko, nabór wniosków do najnowszej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ruszy jeszcze w tym miesiącu.

programy rządowe Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wnioski, programy rządowe
Lokalne inwestycje z dofinansowaniem. Wiemy, gdzie trafią pieniądze

Już za kilka dni na konta samorządów wpłyną pieniądze z ostatniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - zapowiada wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wyniki 3. edycji Rządowego...

Zamknij
RadioOlsztynTV