Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sejmik województwa upamiętnił 770. rocznicę utworzenia dominium warmińskiego

Mapa historyczna Warmii 1346-1772. Fot. Wikipedia

770 lat temu roku pierwszy biskup warmiński Anzelm zawierając porozumienie z Zakonem Krzyżackim, wyznaczył granice między posiadłościami biskupimi i zakonem.

Podczas sesji radni sejmiku ustanowili rok 2021 Rokiem 770-lecia utworzenia dominium warmińskiego. Przez 223 lata dominium było w granicach państwa Zakonu, przez 306 lat władała nim Rzeczpospolita, od 1772 roku do 1945 pozostawało w państwie pruskim i niemieckim. W 1945 roku wróciło znów do Rzeczypospolitej. W czasach Rzeczypospolitej powstały instytucje kultury, budowle, dzieła literackie do dziś aktualne, a poświadczające o wielkości Warmii.

Na mocy wspomnianego dokumentu ustalono granice dominium świeckiego władztwa biskupa i kapituły. W dużym uproszczeniu, granice Warmii wyznaczały: Zalew Wiślany, Braniewo, Frombork, Orneta dalej Reszel, Biskupiec, na południu Butryny, Gietrzwałd. W sercu dominium znalazły się takie miasta, jak: Braniewo, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto i Olsztyn.

Granice Warmii ostatecznie ukształtowały się w 1375 roku i przetrwały do pierwszego rozbioru w 1772 roku.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Warmia, zakon, biskup warmiński, dominium warmińskie, Anzelm
„Prymas Wyszyński na Warmii”. Posłuchaj pierwszej części audycji

Urząd Prymasa Polski sprawował w najtrudniejszym dla Polski czasie – czasie represji, walki z religią i Kościołem. Mimo to nauczył Polaków mądrej wiary, a Kościół pokazał...

Zamknij
RadioOlsztynTV