Sędzia KRS Maciej Nawacki: To bzdura, że mamy automatyzm usuwania sędziów Sądu Najwyższego
O Sądzie Najwyższym i sędziach, którzy nie złożyli oświadczenia woli mówił w Porannych Pytaniach członek Krajowej Rady Sądownictwa, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki.
Sędzia Maciej Nawacki jest członkiem zespołu opiniującego Krajowej Rady Sądownictwa, który zajmuje się między innymi sprawą Sądu Najwyższego i jego pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf. Przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zaczęły obowiązywać 4 lipca. Teraz to prezydent decyduje o tym, który z sędziów SN po osiągnięciu wieku emerytalnego w dalszym ciągu będzie mógł orzekać i pełnić dotychczasowe funkcje.
Aby pozostać na stanowisku trzeba złożyć oświadczenie woli. Do tej pory zrobiło to 16 sędziów, 11 sędziów – w tym Małgorzaty Gersdorf – nie złożyło takiego oświadczenia. Zdaniem prezydenta oznacza to, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego przeszła w stan spoczynku. Tymczasem prezes Gersdorf przekonuje, że konstytucyjny termin wygaśnięcia jej kadencji upływa w 2020 roku.
Jak powiedział sędzia Maciej Nawacki w poniedziałek odbędzie się posiedzenie zespołu opiniującego Krajowej Rady Sądownictwa.
Zespół przygotowuje materiały na posiedzenie plenarne KRS, które rozpoczyna się we wtorek. Będziemy się też zajmować sprawą sędziów, którzy złożyli oświadczenia i chcą kontynuować swoją pracę w Sądzie Najwyższym (…) W mediach zachodnich jest sprzedawana narracja, że mamy automatyzm usuwania sędziów SN. To jest kompletna bzdura. Każdy sędzia Sądu Najwyższego, który dalej czuje się na siłach służyć Rzeczpospolitej i obywatelom miał możliwość złożenia stosownego oświadczenia z zaświadczeniem lekarskim, że jest zdrowy i zaświadczenie od psychologa. Taki wymóg obowiązuje wszystkich sędziów. Inną instytucją jest Trybunał Konstytucyjny. Tam sędziowie wybierani są na 9-letnia kadencję.
Zdaniem sędziego Macieja Nawackiego pierwsza prezes Małgorzaty Gersdorf nie ma już możliwości złożenia jakichkolwiek oświadczeń
Miała taką możliwość parę miesięcy temu, W tym momencie jest w stanie spoczynku. Nie opiniujemy jej wniosku i nie ma możliwości, żeby w tym momencie złożyła taki wniosek. Mleko się wylało. Kilka miesięcy temu mówiłem, że złożenie wniosku nie boli. Prezes Małgorzata Gersdorf na podstawie obowiązujących aktualnie przepisów ustawy wystąpiła już z jednym z wniosków do prezydenta dotyczącym wyrażenia zgody na pracę naukową. W tym samym czasie mogła też złożyć oświadczenie, że nadal chce być sędzią Sądu Najwyższego i nadal trwałaby jej kadencja na stanowisku pierwszej prezes sądu.
Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Nawackim
Redakcja: BSChromy