Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ścianka prysznicowa – jak wybrać i ją prawidłowo zamontować?

Odejście od pełnych zabudowanych kabin na rzecz minimalistycznych ścianek prysznicowych pozwoliło aranżacjom łazienek na optyczne dodanie przestrzeni i uwolniło zupełnie nowe pomysły na wystrój. Wygodne, funkcjonalne i estetyczne, a co najważniejsze – praktyczne w codziennym użytkowaniu, ścianki prysznicowe walki-n szturmem weszły do naszych łazienek. Jak wybrać odpowiednią ściankę prysznicową? Jak wygląda jej montaż? Podpowiadamy.

W porównaniu z pełnymi zabudowanymi kabinami, ścianki prysznicowe stanowią swoistą rewolucję na rynku wyposażenia łazienkowego. W odróżnieniu od tradycyjnej masywnej kabiny z brodzikiem, kabiny prysznicowe walk-in prezentują się lekko i estetycznie. Brak zabudowanych ścianek, prowadnic, rolek, wysokiego brodzika i kłopotliwych połączeń (w których gromadzą się zanieczyszczenia) nadaje wnętrzu zupełnie nowy wymiar. To realne uwolnienie dodatkowej przestrzeni w strefie kąpielowej, którą wykorzystuje się na aranżację dużej przestronnej kabiny.

To też świetne rozwiązanie pod kątem wizualnym. Duże przejrzyste tafle szkła sprawiają, że wnętrze kabiny optycznie staje się integralną częścią pomieszczenia. Ścianka stanowi jedynie fizyczną barierę przed rozchlapywaniem wody, wizualnie dodając wnętrzu głębi. Ten trik aranżacyjny dobrze sprawdza się szczególnie w małych łazienkach, optycznie je powiększając.

Szyba czy ścianka prysznicowa – czy to to samo?

Terminy te stosowanie są wymiennie, przy założeniu, że ścianka jest wykonana ze szkła. Przy dużych taflach szkła wykorzystywanych do wydzielenia strefy natrysku walk-in mówi się czasami też o przegrodach prysznicowych.

Niezależnie od terminologii ścianka prysznicowa to prosta konstrukcja wykonana zazwyczaj z dużej niepodzielonej tafli szkła i profili. Wykończeniem są pojedyncze uszczelki dla lepszego zabezpieczenia ścian łazienki i posadzki. Przy dużych pojedynczych szybach zazwyczaj stosuje się też proste wsporniki dla lepszej stabilizacji ścianki.

W zdecydowanej większości przypadków ścianki prysznicowe są wykonane ze szkła. To duże tafle, wykonane z grubego hartowanego szkła, zazwyczaj przezroczystego. Można spotkać też modele z lekko mleczną szybą lub delikatnym wzorem, które są dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy zachować nieco więcej intymności w kabinie prysznicowej.

Ścianka prysznicowa walk in – wymiary

Szyby prysznicowe są dostępne w wielu wymiarach. Dostępne w różnej długości, szerokości i z różnym sposobem wykończenia ścianki prysznicowe KOŁO pozwalają na łatwe dopasowanie do niemal każdego wnętrza, niezależnie od metrażu. To ich ogromna zaleta, bowiem pozwalają na stworzenie modnej i ciekawej aranżacji nawet w bardzo małych łazienkach oraz tych o nietypowym i „trudnym” układzie.

Ścianki walk-in do oddzielenia wnętrza natrysku od pozostałej części pomieszczenia dostępne są w szerokości od 80 do nawet 180 cm. W zależności od potrzeb i dostępnego miejsca w łazience, pozwalają stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń do wzięcia prysznica.

Planując kabinę walk-in, zwróćmy uwagę na szerokość wejścia pod natrysk. Jeśli okazałoby się za szerokie lub pojawiłoby się ryzyko rozchlapywania wody, warto dostawić prostopadłą ściankę pomocniczą, np. taką o szerokości od 15 do 40 cm. Daje ona dodatkową ochronę przez rozlewaniem wody.

Wysokość szyb prysznicowych oscyluje zazwyczaj około wartości 200 cm. To wielkość wpisująca się w potrzeby większości łazienek, jednak warto dopasować wysokość indywidualnie do układu wnętrza. Trzeba pamiętać, by nad kabiną zostawić otwartą przestrzeń dla swobodnej wentylacji i odprowadzania nadmiaru wilgoci z natrysku.

Ścianka prysznicowa – gdzie ją postawić?

Kabiny walk-in to prostota w najwyższej formie. Pojedyncza ścianka prysznicowa organizuje całą strefę kąpielową. To rozwiązanie, które opiera się na flagowej zasadzie minimalistów, która mówi, że mniej znaczy więcej. To doskonały przykład tego, że jeden dobrze zaprojektowany i przemyślany element wyposażenia definiuje cały obszar funkcjonalny w łazience.

Projektując miejsce na otwartą kabinę walk-in, starajmy się trzymać tej zasady. Położenie tych samych płytek na ścianach i na posadzce wewnątrz kabiny, co poza nią daje optyczną ciągłość ze stylistyką pozostałej części łazienki. A to sprawia, że duża przezroczysta tafla szyby prysznicowej staje się niemal niewidoczna.

Ścianki stawia się zazwyczaj w taki sposób, aby zaaranżować kabinę w narożniku pomieszczenia. Jeśli miejsce na to pozwala, wówczas alternatywą jest kabina przy jednej ze ścian, ograniczona przegrodą od wnętrza łazienki. Powstaje w ten sposób natrysk z możliwością wejścia z obu stron.

Szyba do prysznica – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na grubość i jakość szkła. To podstawa, biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa i trwałości wyposażenia. Szyby z hartowanego szkła o grubości przynajmniej 4 mm to dobry wybór pozwalający na wieloletnie bezawaryjne użytkowanie.

Duże szyby to też duże ryzyko powstawania zacieków i nieestetycznych zabrudzeń. Producenci wyposażenia łazienkowego pomyśleli o rozwiązaniu tego problemu. Proponują modele szyb prysznicowych pokryte specjalną ultracienką powłoką (np. Reflex), która sprawia, że woda wraz z brudem i kamieniem łatwiej spływa po powierzchni ścianki. A to oznacza mniej zacieków i czystą szybę na dłużej. Praktyka pokazuje, że znacznie ułatwia to utrzymanie czystości i wysokiej higieny na co dzień.

Ścianka walk-in – jak ją zamontować?

Montaż ścianki prysznicowej z łatwością można wykonać samodzielnie, wykorzystując jedynie podstawowe narzędzia. Jak zamontować szybę prysznicową? Oto instrukcja krok po kroku.

  1. W miejscu, gdzie ściana ma się łączyć ze ścianą, należy przyłożyć profil i zaznaczyć miejsca na otwory na kołki do mocowania. Po wywierceniu otworów należy włożyć kołki i przykręcić profil, uszczelniając wszystkie połączenia.
  2. Następnie należy wsunąć szybę w listwę i dobrze dopasować uszczelkę między profilem a szybą. W razie potrzeby należy przyciąć uszczelkę, a na górze listwy zamocowań element zamykający.
  3. Jeśli szyba ma analogiczne mocowanie na posadzce, wówczas należy powtórzyć pkt 1 i 2 dla profilu na posadzce. Jeśli nie, to należy uszczelnić silikonem połączenie szyby z posadzką.
  4. Teraz należy zamocować wspornik. Najpierw należy zamocować go na szybie, znaleźć właściwa odległość od ściany, wypoziomować i wyznaczyć miejsce połączenia ze ścianą. Następnie należy zamocować go zgodnie z instrukcją, zwykle poprzez mocowanie na kołkach. Po przykręceniu, należy uszczelnić miejsca styku wspornika ze ścianą.
  5. Jeśli jest więcej szyb, montaż wykonuje się analogicznie. Przy niektórych modelach producenci wymagają więcej niż jednego wspornika. Wówczas na jednym z końcowych kroków należy połączyć wsporniki i dokładnie je dokręcić. Na posadzce na graficy kabiny można także dodać uszczelkę, która zapobiega rozlewaniu się wody poza obręb natrysku.

Montaż ścianki walk-in należy zaplanować już na etapie prac budowlanych. Wiedząc, że w posadzce będzie montowany odpływ liniowy, należy przygotować odpowiedni spadek (dla wydajnego odprowadzania wody z natrysku) i wykuć w posadzce miejsce na syfon i wszystkie elementy odpływu.

Jeszcze przed położeniem płytek należy dobrze zabezpieczyć i uszczelnić ściany wewnątrz kabiny i podłogę. To ważne, aby częsty kontakt z woda nie spowodował wilgotnienia ścian. Podobnie wybierając kafelki, zwróćmy uwagę, by nie były nasiąkliwe i śliskie przy kontakcie z wodą. To ważne pod kątem bezpiecznego korzystania z kabiny na co dzień.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bliższe Spotkania – 16.11.2021

Prawniczy wtorek oraz policyjna kampania „Dzwoni oszust! Rozłącz się!” to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska Rękojmia i gwarancja to pojęcia często...

Zamknij
RadioOlsztynTV