Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Saperzy szukają niewybuchów i wraków na Mierzei Wiślanej. Uprzątnięcie terenu pod budowę kanału pochłonie miliony złotych

Pierwsze prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną powinny ruszyć za kilka tygodni, na przełomie grudnia i stycznia – informuje Urząd Morski w Gdyni.

Obecnie wykonawca czyli polsko-belgijskie konsorcjum stawia ogrodzenie, które zabezpieczy plac budowy, a saperzy szukają na lądzie i w wodzie niewypałów i niewybuchów. Sprawdzą też, czy na dnie Zatoki, Zalewu Wiślanego czy rzeki Elbląg nie ma wraków.

Teren, na którym powstanie kanał, system śluz i tory wodne był w 1945 roku miejsce ciężkich walk między wojskami radzieckimi i niemieckim i to zarówno po stronie zatoki Gdańskiej, na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg oraz na Mierzei Wiślanej.

Przeprowadzone kilka miesięcy temu badania ferromagnetyczne wskazały niemal 2 tysiące sygnałów o znajdujących się tam przedmiotach metalowych.

Muszą być usunięte. To konieczny i planowany etap prac. Prace saperskie i porządkowe będą kosztować 10 milionów złotych

– podkreśla Wiesław Piotrkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Budowa drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do portów Zalewu Wiślanego i do Portu Morskiego w Elblągu ma być zakończona w 2022 roku. Inwestycja w całości jest finansowana z budżetu państwa. Pierwszy jej etap, czyli budowa port osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i mostami oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym ma kosztować niespełna miliard złotych.

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w saperzy, niewybuchy, saper, patrol, Mierzeja Wiślana
Marek Gróbarczyk: Nie ma żadnych opóźnień, a zagrożenie ekologiczne spowodowane przekopem Mierzei Wiślanej to polityczne działanie Rosji

Główny wykonawca instaluje się na placu budowy, nie mamy żadnych opóźnień - tak o pracach związanych z przekopem Mierzei Wiślanej mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi...

Zamknij
RadioOlsztynTV