Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Samorząd Olsztyna sfinansuje szczepienia przeciwko pneumokokom

W budżecie Olsztyna przewidziano 100 tysięcy złotych na szczepienie przeciwko pneumokokom

W przyszłym roku miasto Olsztyn opłaci szczepienia przeciwko pneumokokom dzieci urodzonych w latach 2015-16 i mieszkających w stolicy Warmii i Mazur.

Na realizację programu w gminnym budżecie przewidziano 100 tysięcy złotych. Tymczasem zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od 2017 roku obowiązkowymi, bezpłatnymi szczepieniami przeciw pneumokokom będą objęte wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia. Samorząd Olsztyna postanowił uzupełnić działania resortu i z budżetu miasta sfinansować takie szczepienia również starszym dzieciom. Miejski program profilaktyczny zakłada bezpłatne szczepienia, tych małych mieszkańców Olsztyna, których rodzice wyrażą na to zgodę.

Obecnie w Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te, które po urodzeniu ważą mniej niż 2,5 kilograma. Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące między innymi na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę. W ostatnich latach niektóre samorządy finansowały populacyjne szczepienia przeciwko pneumokokom w ramach gminnych programów profilaktyki zdrowotnej. Olsztyn wprowadza taki program po raz pierwszy.

Pneumokokistreptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc
są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego, takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc, zwłaszcza tego, które przebiega z obecnością bakterii we krwi. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

 

(pap/bsc)

Więcej w dzieci, Olsztyn, szczepienia, pneumokoki, szczepionki, niemowlak
Polki chętniej decydują się na rodzenie dzieci

O prawie 1100 więcej dzieci urodzi się na Warmii i Mazurach, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Składa się na to wiele czynników, w tym lepsza polityka...

Zamknij
RadioOlsztynTV