Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Sąd zdecydował: Maciej Świrski ma oddać pieniądze Polskiemu Radiu
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się „rażącej bezczynności, opóźniając przekazanie środków z opłat abonamentowych”. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Skargę na bezczynność przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przedmiocie przekazania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej złożyły Polskie Radio S.A. w likwidacji oraz Radio Lublin S.A w likwidacji. Sąd zobowiązał Macieja Świrskiego do przekazania tych środków na rzecz skarżących. W przypadku Polskiego Radia to kwota ponad 91 mln złotych, Radia Lublin – prawie 5 milionów.
To kluczowe rozstrzygnięcie, które przywraca należne środki i oddaje poczucie stabilności oraz pewności działania. (…) Tą decyzją sąd uciął możliwość uznaniowych decyzji w sprawach kluczowych dla funkcjonowania mediów publicznych. Wielka szkoda, że aby wyegzekwować prawo od organu zapisanego w Konstytucji RP, konieczne było orzeczenie sądu
– napisał na platformie X prezes Polskiego Radia Paweł Majcher.
Sąd w obu sprawach wymierzył Maciejowi Świrskiemu grzywny w wysokości 50 tysięcy złotych oraz przyznał sumy pieniężne na rzecz skarżących: 20 tysięcy złotych dla Polskiego Radia S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie oraz 10 tysięcy złotych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie. Wyroki nie są prawomocne. Strony mogą je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W lutym KRRiT zdecydowała, że pieniądze z abonamentu będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek mediów publicznych, powołując się na „chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego”. Wpływy abonamentowe zaczęły otrzymywać bezpośrednio tylko te spółki, których likwidacje prawomocnie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego.
Redakcja: K. Ośko za PAP, IAR