Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są wstępne wyniki spisu rolnego. W ciągu 10 lat spadła liczba gospodarstw

Sądu Apelacyjnego w Białymstoku zdecydował, iż Skarb Państwa ma wypłacić odszkodowanie za pozostawione gospodarstwo w Mątkach. Fot. Sławomir Ostrowski

Fot. S.Ostrowski

W Polsce obecnie jest około 1 miliona 300 tysięcy gospodarstw rolnych, to o blisko 13 procent mniej niż w 2010 roku. Liczba gospodarstw spada, ale są one coraz większe.

W rolnictwie postępuje specjalizacja, produkcja ulega koncentracji, a liczba ogólnych gospodarstw spada – to konkluzje ze wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego. Informacje zaprezentował Główny Urząd Statystyczny. Jego prezes Dominik Rozkrut przypomniał, że badanie przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku i trwało 3 miesiąc.

Mamy do czynienia z pogłębianiem się pewnych istotnych tendencji, które były obserwowane w długich dziesięcioletnich perspektywach. Mamy do czynienia z postępującym zjawiskiem chociażby koncentracji gospodarstw rolnych

– zauważył prezes GUS-u.

Wstępne dane spisu mówią o spadku liczby gospodarstw w ciągu dekady o około 13 procent. Jak dodaje Wanda Klepacka z ministerstwa rolnictwa, przybywa gospodarstw średnich i większych powierzchniowo.

Spadek liczby gospodarstw nie oznacza spadku liczby powierzchni produkcji bądź ogółem wielkości produkcji. Mówimy tu o tworzeniu coraz silniejszych jednostek produkcyjnych i przechodzeniu osób, które nie przejęły od przodków gospodarstw na użytek produkcji zarobkowej do innych sektorów pracy.

Wstępne wyniki spisu pokazały także spadek o ponad 1/4 pogłowia świń w gospodarstwach. Z drugiej strony, o około 10 procent zwiększyły się stada bydła, głównie mięsnego. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba sztuk bydła na jedno gospodarstwo – zauważa szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Z pewnością mocno zmodernizowaliśmy rolnictwo. Spadła liczba krów mlecznych, ale mamy lepsze wyniki w ilości mleka. Z kolei nastawiamy się też na bydło mięsne i to w skali większej niż 10 lat temu. Widzimy, że przegraliśmy sektor wieprzowiny, ale szukamy swoich szans w bydle i to dotyczy również małych gospodarstw

– analizuje przewodniczący rolniczych samorządów.

Wstępne dane mówią także o zwiększeniu liczby ciągników i kombajnów w gospodarstwach. W przypadku zasiewów, spadł udział zbóż.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Chmielewska za PAP/IAR

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, gospodarstwo, GUS
Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Aplikacja zastąpiła papierowe formularze

Po raz pierwszy wyłącznie przez Internet, bez papierowych formularzy. Od dziś rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Do przesłania wniosku i załączników służy aplikacja eWniosek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV