Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są stypendia dla studentów medycyny, którzy chcieliby związać się z Warmią i Mazurami

Fot. Ł. Sadlak

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przygotował stypendia dla studentów medycyny. Premiowane będą konkretne specjalizacje.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego liczy na to, że dzięki specjalnym stypendiom zachęci studentów medycyny do zrobienia specjalizacji w regionie, a potem do podjęcia tutaj pracy. Powodem jest brak lekarzy – w województwie na 10 tysięcy mieszkańców przypada 25 medyków, to jeden z najgorszych wskaźników spośród wszystkich województw.

Narzędzia, które – miejmy nadzieję – spowodują zwiększoną liczbę lekarzy w województwie. To jest główny cel, który nam przyświeca. Chcemy stypendiami zachęcić studentów medycyny, żeby wybrali określone przez nas specjalizacje i tutaj pracowali na rzecz naszych mieszkańców

– powiedział Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Ten pomysł samorządu popiera też sejmikowa opozycja.

Są braki lekarzy, trzeba zrobić wszystko, żeby liczba lekarzy w naszym województwie się zwiększyła, bo to jest potrzebne. I każda droga, która daje na to jakąś szansę, jest dobra”

– dodał Grzegorz Kierozalski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Samorządowe stypendia – w wysokości do 2,5 tysiąca złotych miesięcznie – będą mogli otrzymać studenci IV, V i VI roku studiów medycznych, którzy zobowiążą się do tego, że na Warmii i Mazurach zrealizują specjalizację z psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, neurologii, neurologii dziecięcej, geriatrii lub onkologii klinicznej. W naborze wniosków, który będzie przeprowadzony w styczniu, przewidziano rozdzielenie stypendiów dla 10 studentów.

Pomysł ze stypendiami 2 lata temu próbowało też realizować Starostwo Powiatowe w Kętrzynie – proponowało wsparcie studentom, którzy zobowiązaliby się do tego, by po studiach pracować w szpitalu powiatowym w Kętrzynie.

Tamten pomysł nie wypalił – nie było zainteresowania. Starosta kętrzyński Michał Kochanowski mówił jednak latem tego roku na antenie Radia Olsztyn, że ostatecznie udało się przyciągnąć kilkoro nowych lekarzy, ale w inny sposób – przygotowując im miejsca, w których mogli zamieszkać.

Po pierwsze, wyremontowaliśmy internat szkolny, w którym znajdują się pokoje o dość dobrym standardzie. Oferujemy darmową możliwość skorzystania z tych miejsc lekarzom, którzy podejmują pracę w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Po drugie, rezydenci i stażyści dostają od nas dopłatę do wynagrodzenia

– mówił starosta Kochanowski.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w samorząd, medycyna, lekarz, student
Na Zdrowie: jaką rolę odgrywa żelazo w naszym organizmie?

Żelazo jest jednym z ważniejszych minerałów w naszym organizmie. Odpowiada między innymi za transport tlenu do wszystkich komórek. Nie może być go ani za dużo, ani...

Zamknij
RadioOlsztynTV