Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszyły zdjęcia do filmu „Atak na region”. To adaptacja powieści Zenona Złakowskiego

Zdjęcia do filmu „Atak na region”

Padł pierwszy klaps do filmu, który jest adaptacją fragmentu książki Zenona Złakowskiego „Stało się”. Fabularyzowany dokument przedstawia dramatyczne wydarzenia z 1981 roku.

Wydarzenia, które zobaczymy w filmie, związane są z atakiem ZOMO na olsztyńską siedzibę NSZZ „Solidarność” w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

Film pokazuje fakty i narastające zagrożenie, które jest odczuwane w Zarządzie Regionu. Były tam dyżury całodobowe. Z godziny na godzinę ktoś się przewija przez ten pokój, przynosi jakieś nowe wiadomości, czynny jest teleks i nasłuchiwanie, co się dzieje w kraju

– mówi Zenon Złakowski.

00:00 / 00:00

Film dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury z programu „Niepodległa”. – Należy upamiętniać ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość – zaznacza wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

To jest fragment naszej historii bardzo ważnej i bardzo bolesnej. To konieczność o tym przypominać, bo ma się wrażenie, że się to zaciera. Przypominać o ludziach, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość naszego państwa.

00:00 / 00:00

„Atak na region” reżyseruje Maciej Mydlak. Akcja filmu rozgrywa się w ówczesnej siedzibie „Solidarności” przy ulicy Dąbrowszczaków 39 w Olsztynie. W filmie występują aktorzy teatru im. Stefana Jaracza i Teatru Lalek w Olsztynie.

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. W-MUW

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Autor: J. Golon
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, aktorzy, Zenon Złakowski, Stało się, adaptacja powieści, Atak na region
Film kręcony na Warmii i Mazurach powalczy o Oscarową nominację!

„IO” Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.  Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod...

Zamknij
RadioOlsztynTV