Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Film kręcony na Warmii i Mazurach powalczy o Oscarową nominację!

Fot. Mat. prasowe

„IO” Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. 

Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Informację przekazano na konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W Komisji Oscarowej, powołanej przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, a zaakceptowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, znaleźli się: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), Radosław Śmigulski, Jan A. P. Kaczmarek, Sean Bobbit, Tadeusz Łysiak, Mariusz Łukomski i Kamila Morgisz.

95. galę nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zaplanowano na 12 marca 2023 roku, wcześniej – bo już 21 grudnia zostanie ogłoszona tzw. shortlista, a nominacje – 24 stycznia.

„IO” to polsko-włoska koprodukcja to historia osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Obraz otrzymał już Nagrodę Jury w Cannes, znalazł się w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także był filmem otwarcia Nowych Horyzontów we Wrocławiu.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

„IO” był kręcony częściowo na Warmii i Mazurach. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, ale również Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Autor: Ł. Adamski/mat. prasowe
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, oscar, IO
Kręcony na Warmii i Mazurach „IO” i dwa dokumenty z szansą na Europejskie Nagrody Filmowe

Współfinansowany przez PISF oraz Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy „IO” Jerzego Skolimowskiego znalazł się wśród 30 tytułów kandydujących do Europejskich Nagród Filmowych.  To kolejne już wyróżnienie po tym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV