Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczynają się Dni Grunwaldu. W sobotę inscenizacja bitwy i akcja Radia Olsztyn #BądźJakMatejko

Turnieje rycerskie, pokazy i koncerty znalazły się w programie trwających od dziś do niedzieli Dni Grunwaldu. Główną atrakcją będzie inscenizacja polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku z udziałem prawie 1,5 tysiąca rekonstruktorów.

Organizowana po raz 21. inscenizacja bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się w sobotę o godzinie 15. W plenerowym widowisku wystąpią odtwórcy w historycznych strojach, którzy wcielą się w pieszych i konnych rycerzy, łuczników i puszkarzy obu walczących stron. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy widzów.

Radio Olsztyn organizuje tego dnia letnią akcję #BądźJakMatejko
Zachęcamy do wspólnego malowania nowej Bitwy pod Grunwaldem. Przygotowaliśmy płótno o imponujących wymiarach oraz hektolitry farby i pędzle. Każdy będzie mógł puścić wodzę fantazji i poczuć się jak Jan Matejko. Wszyscy uczestnicy wspólnego malowania otrzymają specjalny certyfikat. To jednak nie koniec przygotowanych przez nas atrakcji. Szukajcie namiotu Radia Olsztyn. Czekamy na Was 14 lipca od godziny 10 🙂

Również w sobotę, na wzgórzu pomnikowym odbędzie się Apel Grunwaldzki z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy uczestniczących w corocznym Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Wcześniej turyści mogą skorzystać z atrakcji przygotowanych na Dni Grunwaldu. Jak powiedział Józef Podolak z Fundacji Grunwald, jest to kilkudniowy cykl imprez o charakterze pikniku, które zapewnią dobrą zabawę całym rodzinom. Poza atrakcjami historycznymi przewidziano liczne koncerty, pokazy sztucznych ogni oraz „Grundial” czyli turniej piłkarski. Można będzie skorzystać z lunaparku, a także przelotów śmigłowcem i samolotem nad Polami Grunwaldzkimi.

Impreza rozpocznie się dziś (10 lipca) o godzinie 23 nocnym turniejem łuczniczym „O złote jajo gryfa”, a zakończy w niedzielę przed południem mszą świętą w oprawie średniowiecznej, która zostanie odprawiona w obozie Wielkiego Mistrza.

Codziennie odbywać się będą pojedynki i turnieje walk rycerskich w różnych kategoriach, m.in. mistrzostwa Polski w walkach na miecze długie i miecze jednoręczne, a także turnieje bojowe dla kobiet, seniorów i osób niepełnosprawnych. Będzie też turniej „samoczwart” (dwóch na dwóch zawodników), a także walki pięcioosobowych pocztów rycerskich, a nawet starcia całych chorągwi, liczących po 16 reprezentantów.

Przewidziano warsztaty chorału gregoriańskiego i zawody gry w bule. W sali kinowej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem prezentowana będzie wystawa o polskiej historii, złożona z makiet zbudowanych z klocków lego.

Można też zwiedzać obozowisko rycerskie, w którym mieszka już około 3 tysięcy osób. Poza członkami bractw rycerskich są to ich rodziny, obozowa czeladź, odtwórcy dawnego rzemiosła i inni pasjonaci średniowiecza. Organizatorzy spodziewają się, że w przeddzień inscenizacji bitwy obozowisko będzie liczyło 5 tysięcy mieszkańców. Obozowicze mieszkają w warunkach zbliżonych do średniowiecznych. Noszą historyczne stroje z lnu i wełny, śpią w płóciennych namiotach, gotują na paleniskach i jedzą z glinianych naczyń. Wielu rezygnuje z używania telefonów, albo przynajmniej ukrywa współczesne przedmioty przed zwiedzającymi.

Na turystów czeka również jarmark, na którym ustawiono blisko 100 kramów rzemieślników i kupców oferujących repliki średniowiecznych ubiorów, obuwia i galanterii, a także – inspirowaną dawnymi wiekami – biżuterię, uzbrojenie i inne historyczne akcesoria.

Tegoroczna inscenizacja odbywa się w przeddzień 608. rocznicy zwycięskiej dla wojsk polsko-litewskich bitwy z Zakonem Krzyżackim, stoczonej 15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu. Jest to największa historyczna impreza plenerowa w kraju.

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Grunwald, Matejko
Zakończyła się bitwa pod Heilsbergiem. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjechało ponad 300 rekonstruktorów

W Lidzbarku Warmińskim zakończyło się dwudniowe wydarzenie upamiętniające bitwę z 1807 roku między wojskami napoleońskimi a sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi. Walczyło w niej 55 tysięcy Francuzów oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV