Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Zakończyła się bitwa pod Heilsbergiem. Do Lidzbarka Warmińskiego przyjechało ponad 300 rekonstruktorów

Fot. R. Alchimowicz

W Lidzbarku Warmińskim zakończyło się dwudniowe wydarzenie upamiętniające bitwę z 1807 roku między wojskami napoleońskimi a sprzymierzonymi siłami rosyjsko-pruskimi.

Walczyło w niej 55 tysięcy Francuzów oraz 80 tysięcy Rosjan i Prusaków. W tym roku do Lidzbarka Warmińskiego przyjechało ponad 300 rekonstruktorów. W obozie można było spotkać również panie zajmujące się historyczną rekonstrukcją strojów z XIX wieku. Napoleon przyczynił się bowiem do rozwoju mody, suknie szyto tylko z francuskich materiałów – mówi Dorota Markowska-Bochenek z Krakowa, członkini Stowarzyszenia Krynolina.

Napoleon chciał rozruszać francuską gospodarkę. Oczywiście, każda pani chce wyglądać modnie i być przedstawiona na dworze cesarskim. Nie można było tam być dwa razy w tej samej sukni, dlatego trzeba było zamawiać następne partie francuskiego jedwabiu

– dodawała Dorota Markowska-Bochenek.

Przed rekonstrukcją bitwy odbył się pokaz strojów z okresu Empire. Publiczność podziwiła stroje pań, które swoim hobby spełniają marzenia z dzieciństwa. – Lubimy historię i ładne ubrania. Pasjonuje nas historia, a kiedy byłyśmy młodsze, to większość z nas chciała być księżniczką – opowiadały Katarzyna Steciwa ze Szczecina, Dorota Markowska – Bochenek z Krakowa i Wioletta Krewniak z Gdańska.

00:00 / 00:00

 

Autor: Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Heilsberg, bitwa, Napoleon, rekonstrukcja
Armia napoleońska w Lidzbarku Warmińskim. Inscenizacja wielkiej bitwy pod Heilsbergiem

Ponad 300 rekonstruktorów w strojach z epoki napoleońskiej wzięło udział w inscenizacji bitwy pod Heilsbergiem. Do starcia Wielkiej Armii ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi doszło w Lidzbarku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV