Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczyna się żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

Nie żyje były premier Jan Olszewski. Fot. PAP/Paweł Kula

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę – o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna; były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Żałoba narodowa rozpoczyna się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów

– mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.

Jak dodał, uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w najbliższy piątek i sobotę, a miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.

Dworczyk poinformował, że w piątek o godz. 9 do kancelarii premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM, gdzie – jak dodał między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu.

W piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy

– poinformował szef kancelarii premiera.

Jan Olszewski zmarł w czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Autor: M. Roszak (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jan Olszewski, żałoba narodowa
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego w piątek od północy do godziny 19 w sobotę

Żałoba narodowa po śmierci była premiera Jana Olszewskiego rozpocznie się o północy z czwartku na piątek, a zakończy w sobotę o godzinie 19 - potwierdziła nieoficjalnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV