Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rozpoczęły się obchody Roku Piekarczyka. Młody czeladnik obronił miasto przed Krzyżakami

Elbląski Piekarczyk

W Elblągu rozpoczęły się obchody Roku Piekarczyka, upamiętniające postać młodego czeladnika piekarskiego, który – według lokalnej legendy – przed 500 laty obronił miasto przed Krzyżakami.

Iinauguracja obchodów Roku Piekarczyka odbyła się bez udziału publiczności, ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Główne uroczystości zorganizowano przy pomniku legendarnego bohatera, stojącym przy Bramie Targowej.

Dziś będzie premiera filmu Anonimowy bohater. Na najbliższe miesiące zaplanowanych jest wiele różnych wydarzeń. Będą konkursy plastyczne i wokalne, 13. Bieg Piekarczyka czy wielka zabawa w Dzień Dziecka. Finał obchodów odbędzie się w Święto Chleba w ostatni weekend wakacji. Jeśli tylko epidemia nie pokrzyżuje planów, to w Elblągu wystąpi Marek Piekarczyk.

Jak zapowiedział elbląski magistrat, mieszkańcy mogą oglądać relacje z uroczystości, okolicznościowe spektakle i inne wydarzenia za pośrednictwem profilu Miasta Elbląg w mediach społecznościowych lub w lokalnej telewizji.

Uroczystości odbędą się w 500. rocznicę obrony miasta przed atakiem wojsk zakonnych, do którego doszło w trakcie wojny polsko-krzyżackiej (1519-1521). Elbląg był wtedy miastem przygranicznym, które od czasów II pokoju toruńskiego należało do Rzeczpospolitej.

Oddziały krzyżackie liczyły 2 tys. zbrojnych. Przybyły z Królewca, pod wodzą Kaspra von Schwalbacha i Moritza von Knebela. Próbowały zdobyć Elbląg z zaskoczenia.

Zgodnie z legendą, wśród obrońców miasta decydującą rolę odegrał kilkunastoletni czeladnik piekarski. Zaalarmował o ataku mieszczan, a potem drewnianą łopatą przeciął w ostatniej chwili grube liny podtrzymujące kratę w bramie, co uniemożliwiło nacierającej kolumnie wdarcie się za mury.

Według miejscowych podań, na cześć tego wydarzenia drewniana łopata była zawieszona przez następne 250 lat w Bramie Targowej, a król Zygmunt Stary nakazał wykuć jej wzór w granitowej płycie na północnej ścianie budowli.

Dzień 8 marca był obchodzony jako święto miejskie aż do 1772 roku, gdy po I rozbiorze Polski Elbląg został przyłączony do państwa pruskiego.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)/ M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, obchody, rok piekarczyka
Biblioteka Elbląska otwarta mimo obostrzeń. Książki można wypożyczać na telefon

Biblioteka Elbląska nie zamyka się, choć z powodu obostrzeń jest zmuszona do powrotu do znanego już "epidemicznego" systemu wypożyczania książek. Wszystkie zbiory, te w siedzibie głównej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV