Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Rosyjski obwód kaliningradzki coraz bardziej odczuwa sankcje

Obwód kaliningradzki stopniowo zaczyna odczuwać sankcje nakładane na Rosję – twierdzi Tadeusz Baryła, ekspert Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Jak powiedział, kolejne pakiety sankcji, powoli odbijają się na życiu przeciętnego mieszkańca Kaliningradu. Przede wszystkim mają jednak znaczenie dla funkcjonowania gospodarki całego obwodu kaliningradzkiego. Stoi za tym upadek przemysłu wydobywczego, metali, ropy i gazu.

Przeciętny Rosjanin odczuwa także wysoką inflację.

To nie jest 16 procent, tylko – jak mówią sami kaliningradczycy – 20-24 procent, ale gorsze jest to, że wzrastają koszty utrzymania, bo drożeje gaz, woda, energia elektryczna i ogólne koszty utrzymania mieszkania

– podkreślił Tadeusz Baryła.

00:00 / 00:00

Na terenie obwodu kaliningradzkiego daje się zaobserwować zapaść służby zdrowia. Dwie ważne inwestycje związane ze szpitalami: kardiologicznym i onkologicznym stoją ciągle pod znakiem zapytania. Problemem jest też z deficytem leków. Jest to spowodowane wycofywaniem się wielu firm farmaceutycznych z Rosji.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gaz, Obwód Kaliningradzki, Rosja, ropa, sankcje, inflacja, Tadeusz Baryła
Budowa zapory na granicy. Trwają prace na pięciu odcinkach

Trwa budowa zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Jak mówi rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, major Mirosława Aleksandrowicz, prace trwają na pięciu odcinkach. Prace trwają...

Zamknij
RadioOlsztynTV