Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosyjska Młoda Armia pod olsztyńskim pomnikiem. „Junarmia” oddała hołd czerwonoarmistom

Delegacja „Junarmii” w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej oddała hołd olsztyńskiemu pomnikowi zwanemu „szubienicami” według ceremoniału wojskowego.

„Junarmię”, określaną też „Dziećmi Putina”, powołało Ministerstwo Obrony Rosji. Organizacja ma liczyć w maju tego roku ponad pół miliona dziewczynek i chłopców. Instytut Pamięci Narodowej od początku opowiadał się za przeniesieniem „szubienic” np. na cmentarz żołnierzy radzieckich. Naczelnik IPN w Olsztynie, dr Karol Sacewicz, po obejrzeniu filmu z demonstracji „Junarmii” skomentował:

Takie wydarzenia pokazują, że co dla Moskwy jest dobrodziejstwem, nie jest zgodne z polską racją stanu. W naszym interesie jest, aby pomnik zniknął z tej przestrzeni. Jeśli jednak ma pozostać w tym miejscu, powinna pojawić się tablica informacyjna. Jeśli ktoś składa kwiaty pod „szubienicami” to warto żeby wiedział, jakim wartościom hołduje.

Treść tablicy, zredagowanej przez IPN, prezydent Olsztyna otrzymał rok temu, jednak do dzisiaj jej nie postawił. Zapytaliśmy Piotra Grzymowicza: dlaczego? Prezydent odmówił odpowiedzi tłumacząc, że nie umówiliśmy się wcześniej na rozmowę. Wobec tego zapytaliśmy o sprawę przewodniczącego olsztyńskiej rady miejskiej, Roberta Szewczyka, działacza Platformy Obywatelskiej:

Szkoda, że nie mamy takiej tablicy. Mamy również projekt przebudowy tego placu, wtedy również można nadać mu inną wymowę. Nie można się jednak oszukiwać, że nigdy nie było komunistów(…) Nie sądzę jednak, aby taka prowokacja dotknęła kogokolwiek w Olsztynie.

Jednak ta demonstracja oburzyła Wojciecha Kozioła ze Stowarzyszenia Święta Warmia, który od kilku lat urządza protesty pod pomnikiem, między innymi pomalował na nim sierp i młot na czerwono, by przypomnieć o istnieniu w przestrzeni publicznej symbolu komunizmu. Stanął za to przed sądem.

Od kilku lat z tym walczymy, mimo że mamy ustawę zezwalającą na usunięcie rosyjskiego obiektu. Walczymy z miejscowymi władzami, żeby chociaż opisać ten pomnik tablicą informacyjną, mówiącą czym w istocie on jest

– powiedział Wojciech Kozioł.

Posłuchaj relacji Adama Sochy

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szubienice, video, Junarmia, Młoda Armia
Zderzenie dwóch aut na ulicy Sikorskiego w Olsztynie. Jedna osoba trafiła w szpitala [VIDEO]

Rano w Olsztynie doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Na ulicy Sikorskiego na skrzyżowaniu Pstrowskiego z Obiegową zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba została przewieziona do...

Zamknij
RadioOlsztynTV