Rośnie grono dawców. „Mój szpik otrzymał malutki chłopiec z Polski”
Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie i poczucie bezpieczeństwa.
Dlatego każda osoba, która rejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku, staje się realną szansą na uratowanie życia kogoś, kto walczy z chorobą. Kilka tygodni temu dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba oddał szpik ciężko chorej osobie. W Radiu Olsztyn zachęcał do pomagania innym.
Decyzję o tym, że chcę oddać szpik podjąłem już dawno temu, bo około 20 lat temu. Nadszedł dzień kiedy można było przeżyć czas zabiegu i na trzeci dzień po sprawdzeniu stanu zdrowia i krótkiej hospitalizacji wyjść do domu. Dowiedziałem się, ze osobą, która otrzymała szpik jest malutki chłopiec z Polski
– powiedział ksiądz Zięba.
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy między 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Procedura rejestracji jest prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To mały gest, który dla kogoś może być tym najważniejszym w życiu. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Fundacji DKMS.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy