Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosną straty spowodowane przez bobry

Na ponad 3 miliony złotych oszacowano szkody spowodowane, od początku roku, przez bobry na Warmii i Mazurach. 

Większość wniosków dotyczy zalanych upraw, ale zgłoszono też uszkodzone budynki, podgryziony od spodu pomost, a nawet stratę trzech krów, które wpadły do bobrowych nor. Dotychczas wypłacono milion 700 tysięcy odszkodowań.

Urzędnicy od ochrony środowiska szacują, że ostateczna kwota będzie jeszcze wyższa chociaż upłynął już termin, w którym rolnicy mogli składać wnioski. Do końca roku roszczenia mogą zgłaszać jeszcze właściciele prywatnych lasów i stawów, poszkodowani przez działalność bobrów.

Populacja bobrów na Warmii i Mazurach szacowana jest na około 10 tysięcy osobników i należy do najliczniejszych w kraju. Aby ograniczyć szkody Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zamontowała w tym roku 63 urządzenia obniżające poziom wody w rozlewiskach utworzonych przez bobry. Pozwoliła na odłów i przesiedlenie w inne miejsca 26 bobrów oraz odstrzał do 130 osobników. Wydano też ponad 100 zezwoleń na niszczenie bobrowych tam.

Według danych olsztyńskiej ochrony środowiska, w regionie nie rosną szkody powodowane przez pozostałe gatunki zwierząt będących pod ochroną. Dotychczas zgłoszono 49 wniosków na kwotę 154 tysięcy złotych za szkody wyrządzone przez wilki. Zagryzły one 80 owiec, 14 sztuk bydła, 3 kozy oraz 15 jeleni szlachetnych, muflonów i danieli ze stad hodowlanych. Najwięcej wilczych szkód zanotowano w pobliżu Puszczy Rominckiej, głównie w gminie Dubeninki w powiecie gołdapskim. (grab/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zwierzęta, bobry
Animalsi chcą zdążyć przed zimą

Zdążyć przed zimą - to hasło akcji prowadzonej w Elblągu przez Animalsów. Stowarzyszenie od kilku lat prowadzi schronisko i namawia do adopcji swoich podopiecznych. Szczególnie zależy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV