Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rosną długi mieszkańców Warmii i Mazur. Jesteśmy w niechlubnej czołówce

Ponad 18,5 tysiąca złotych wynosi średnie zadłużenie „statystycznego Kowalskiego” według Krajowego Rejestru Długów. Z kolei z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło w marcu 6 tysięcy 665 złotych.

To oznacza, że aby spłacić zaległości, trzeba pracować prawie 3 miesiące. Powyżej średniej krajowej są mieszkańcy województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, a na niechlubnym – trzecim miejscu – mieszkańcy Warmii i Mazur. Aby uwolnić się od długów, powinni oddać 3,43 wypłaty.

Jak mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, składa się na to wiele czynników.

W najgorszej sytuacji są osoby, które mają do spłacenia kredyty, zwłaszcza hipoteczne. Rosnące stopy procentowe sprawiają, że niekiedy rata co miesiąc jest wyższa. W górę idą też ceny energii i paliwa, a na to nakłada się jeszcze inflacja. Przez to w portfelu zostaje coraz mniej pieniędzy. Na razie przyrost zadłużenia konsumentów nie jest duży, bo zwiększają się też place, a połowa Polaków dysponuje wciąż oszczędnościami. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach grono dłużników się powiększy.

00:00 / 00:00

Polacy mają największe zaległości wobec firm windykacyjnych i z powodu nieopłaconych alimentów na dzieci.

Niepełnoletni dłużnicy z Warmii i Mazur. Za co trafili do rejestru?

Autor: K. Piasecka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pieniądze, kredyt, długi, GUS, dług, alimenty, wynagrodzenie, główny urząd statystyczny, zaległości finansowe, wezwanie do zapłaty, kredyt hipoteczny
Kilkanaście gmin wybuduje mieszkania dla osób, których nie stać na własne „M”

W Olsztynku, 17 gmin z regionu przystąpiło do nowo powołanej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "SIM KZN Warmia i Mazury". Chodzi o budowę mieszkań dla osób, których nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV