Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niepełnoletni dłużnicy z Warmii i Mazur. Za co trafili do rejestru?

Fot. fotolia

Niepełnoletni dłużnicy pochodzą głównie z województw śląskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego; suma ich zaległości przekracza 620 tys. zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej widnieją w rejestrze z powodu nieopłacenia kar za jazdę na gapę czy kosztów sądowych.

W rejestrze BIG InfoMonitor jest obecnie prawie 1,4 tys. osób przed 18. rokiem życia. Suma ich zaległości przekracza 620 tys. zł. Najwięcej niepełnoletnich dłużników pochodzi z województw: śląskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Ślązacy mają też najwyższą średnią zaległości – ponad 618 zł, wobec 433 zł średniej dla wszystkich dłużników poniżej 18 lat.

Radca prawny BIG InfoMonitor Grzegorz Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że prawo daje osobom, które ukończyły 13 lat ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Dzięki temu mają prawo do samodzielnego konta bankowego, a jeśli skończyły szkolę podstawową mogą też pracować. Mogą też trafić do rejestru dłużników. Już po 17. urodzinach podlegają odpowiedzialności karnej takiej, jak dorośli

– wskazał.

Większość zgłoszonych do rejestru niepełnoletnich niesolidnych dłużników to gapowicze, którzy nie uregulowali kary za jazdę bez biletu – wynika z danych BIG InfoMonitor. Z autobusu czy pociągu wyszli z karą nie raz, bo średnia ich zaległość z tego tytułu wynosi 590 zł. Jest też grupa dłużników zgłoszonych przez sądy za nieopłacone koszty sądowe lub grzywny, a nawet „alimenciarze”, mimo że są niepełnoletni, nie zapłacili na swoje dzieci średnio już po ponad 15 tys. zł.

Informacja o długu może widnieć w rejestrze przez 6 lat od powstania. A to w większości przypadków oznacza, że dłużnik wejdzie w dorosłe życie z publicznie dostępną informacją o posiadanej zaległości bądź zaległościach

– zwrócił uwagę ekspert.

Wyjaśnił, że jeśli będzie wówczas zainteresowany podpisaniem umowy abonamentowej na telefon, odłożeniem w czasie płatności za zakupy w Internecie czy sfinansowaniem działalności gospodarczej lub zakupu nieruchomości, zaległość w rejestrze stanie mu na przeszkodzie.

Dzieci do rejestru mogą też wpisać instytucje, które dochodzą od nich płatności w związku z otrzymanym przez nie spadkiem.

Dziedziczenie to nie tylko możliwość przyjęcia majątku, ale także konieczność przejęcia długów. Dlatego zawsze warto się zastanowić czy spadek przyjąć czy odrzucić

– stwierdził.

Dodał, że termin na złożenie oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedziano się o powołaniu do spadku. W przypadku dzieci małoletnich o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego muszą wystąpić do sądu rodzice lub opiekunowie prawni – dodał.

Gdy decyzja jest inna spadek można przyjąć na dwa sposoby: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku wprost to pełna odpowiedzialność za spadkodawcę m.in. zobowiązanie do spłaty jego długów. Natomiast spadek z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, iż za ewentualne długi spadkowe spadkobierca odpowiada wyłącznie do wartości tego, co odziedziczył

– wskazał Pietraszkiewicz.

Jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku nie zrobi nic, oznacza to, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza – dodał.

 

Autor: M. Jarco (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w długi, Krajowy Rejestr Długów, niepełnoletni
Księgarnie w złej kondycji. Co dziesiąta jest w Krajowym Rejestrze Długów

Z czytelniczej mapy Polski znikają księgarnie. Według raportu Ogólnopolskiej Bazy Księgarń niemal co dziesiąta z istniejących na rynku ponad 1700 widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Trafiło...

Zamknij
RadioOlsztynTV