Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście gmin wybuduje mieszkania dla osób, których nie stać na własne „M”

Fot. W. Chromy

W Olsztynku, 17 gmin z regionu przystąpiło do nowo powołanej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „SIM KZN Warmia i Mazury”. Chodzi o budowę mieszkań dla osób, których nie stać na kupno własnego „M”, bo nie mają zdolności kredytowej, natomiast są w stanie opłacać czynsz.

– Rząd pomaga samorządom w finansowaniu budowy takich mieszkań, które są z opcją wykupu – powiedział Arkadiusz Urban prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

To nie są mieszkania komunalne, dlatego, że po okresie kredytowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredyt zaciąga spółka, a jest rozliczany w czynszu. Po jakiś 20-30 latach, jak to jest przy kredytach tego typu, te mieszkania będą przechodziły na własność osób, które je wynajęły.

00:00 / 00:00

Dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej gminy mają okazję poprawić swoje zasoby lokalowe – zaznaczył wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

SIM pozwala mieszkańcom , którzy mają mniejszą zdolność kredytową zamieszkać w nowych pięknych budynkach w odpowiednim standardzie, z nowym pięknym otoczeniem.

00:00 / 00:00

Dwa budynki z pięćdziesięcioma mieszkaniami na wynajem z możliwością ich wykupienia, mają powstać przy ulicy Jagiełły w Olsztynku. Miasto także przystąpił do nowo powołanej spółki – powiedział pełniący obowiązki burmistrza Olsztynka Tomasz Maria Starowieyski.

Podpisaliśmy umowę na możliwość wybudowania kilkudziesięciu mieszkań, które będą dostępne dla mieszkańców Olsztynka. To propozycja dla tych, których nie stać na zakup w systemie deweloperskim, czyli drogich mieszkać. Będzie tam czynsz regulowany. Według nas kwota jaką trzeba będzie zapłacić za wynajem mieszkania będzie pozwalała przeciętnej średnio zarabiającej rodzinie na posiadanie takiego mieszkania.

00:00 / 00:00

Budowa budynków planowana jest w ciągu 2-3 lat. Zasób mieszkaniowy gminy powiększy się wówczas o 25 procent. W tej chwili w Olsztynku potrzeba 160 mieszkań, z czego 15 pilnie.

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, mieszkanie, kredyt, Warmia i Mazury, kupno, zakup, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, własne M
Kilkadziesiąt tysięcy złotych na realizację projektu „Niepodległa” w regionie

Województwo warmińsko-mazurskie otrzyma niemal 80 tysięcy złotych na projekt „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległości". Wnioski nadesłało 14 województw i wszystkie zostały zakwalifikowane. Pieniądze przyznane...

Zamknij
RadioOlsztynTV