Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy dotknięci suszą już wnioskują o rekompensaty

Na Warmii i Mazurach suszą dotkniętych jest 56 gmin

Od dziś rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie z powodu skutków suszy.

Pula środków z budżetu przeznaczona na ten cel to 450 milionów złotych. Minister rolnictwa Marek Sawicki wierzy, że fundusze poprawią płynność finansową poszkodowanych gospodarstw. Przypomina jednak, że nie będą one całkowitą rekompensatą strat.

00:00 / 00:00

Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie protokołu z oszacowania szkód, potwierdzonego przez wojewodę – wyjaśnia Barbara Mazurek z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

00:00 / 00:00

Komisje szacujące straty rolników będą pracować do końca miesiąca – dodaje minister Marek Sawicki.

00:00 / 00:00

Pomoc z budżetu wyniesie 800 złotych na hektar dla rolników mających sady i krzewy owocowe oraz 400 złotych dla pozostałych. Jeśli rolnik nie ubezpieczył przynajmniej 50% swoich upraw, może otrzymać kwotę o połowę mniejszą. Wnioski należy dostarczyć do terenowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwsze pieniądze Agencja ma wypłacać w drugim tygodniu października.

 

(iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, susza, straty
Ostatnia szansa rolników na wyszacowanie strat

Jeszcze tylko dziś rolnicy mogą składać wnioski do urzędów gmin o wyszacowanie strat spowodowanych dotkliwą w tym roku suszą. Pomoc będzie udzielana gospodarstwom, których dochody obniżyły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV