Rocznie w Polsce na raka piersi choruje około 16 tysięcy osób. Lekarze przypominają o bezpłatnych badaniach mammograficznych
W Polsce jest rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, z czego ponad 500 na Warmii i Mazurach.
Lekarze przypominają, że im wcześniej wykryty nowotwór piersi, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego zalecają profilaktykę.
Mammobusy, które odwiedzają warmińsko-mazurskie gminy, od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak w dobie pandemii wiele kobiet ma obawy, czy korzystanie z takich badań, jest bezpieczne.
Lekarze apelują o poddawanie się bezpłatnym badaniom mammograficznym, a technicy elektroradiolodzy zapewniają, że wszystkie urządzenia, włącznie z długopisami są dezynfekowane po każdej pacjentce.
Z uwagi na to, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym rośnie śmiertelność z powodu raka piersi, powstała Narodowa Strategia Onkologiczna, by skuteczniej leczyć chorujących na nowotwory.
Badania profilaktyczne w kierunku częstych nowotworów mają znaleźć się w pakiecie badań profilaktycznych, z których będzie mógł bezpłatnie korzystać każdy po ukończeniu 40 lat. Teraz, w przypadku mammografii limit wieku wynosi 49 lat.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio