Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznie w Polsce na raka piersi choruje około 16 tysięcy osób. Lekarze przypominają o bezpłatnych badaniach mammograficznych

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu, fot. fotolia.com

W Polsce jest rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, z czego ponad 500 na Warmii i Mazurach.

Lekarze przypominają, że im wcześniej wykryty nowotwór piersi, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego zalecają profilaktykę.

Mammobusy, które odwiedzają warmińsko-mazurskie gminy, od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak w dobie pandemii wiele kobiet ma obawy, czy korzystanie z takich badań, jest bezpieczne.

Lekarze apelują o poddawanie się bezpłatnym badaniom mammograficznym, a technicy elektroradiolodzy zapewniają, że wszystkie urządzenia, włącznie z długopisami są dezynfekowane po każdej pacjentce.

Z uwagi na to, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym rośnie śmiertelność z powodu raka piersi, powstała Narodowa Strategia Onkologiczna, by skuteczniej leczyć chorujących na nowotwory.

Badania profilaktyczne w kierunku częstych nowotworów mają znaleźć się w pakiecie badań profilaktycznych, z których będzie mógł bezpłatnie korzystać każdy po ukończeniu 40 lat. Teraz, w przypadku mammografii limit wieku wynosi 49 lat.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, nowotwór, rak piersi, leczenie, lekarze, mammografia
Serce pełne nakrętek. Mieszkańcy Ełku chronią środowisko i wspierają leczenie małego Tymka

Przed Ełckim Centrum Kultury stanęło metalowe serce na plastikowe nakrętki. W ciągu kilku godzin zapełniło się do połowy. To inicjatywa ełckiego ratusza. - Dochód ze sprzedaży...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV