Rocznica wyzwolenia niemieckich obozów śmierci
Pod Pomnikiem Orła Białego w Olsztynie odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych.
Wśród uczestników uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego byli między innymi więźniowie obozów Auschwitz, Mauthausen i Potulice.
Choć obchody upamiętniały wyzwolenie obozów koncentracyjnych, to Waldemar Brenda, szef olsztyńskiej delegatury IPN przypomniał, że nie była to jedyna forma więzienia wykorzystywana przez żołnierzy III Rzeszy. Tworzono również obozy zagłady, pracy, czy specjalne więzienia dla jeńców i przesiedleńców.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Pod kolumną Orła Białego był między innymi Stanisław Zalewski, więziony w Auschwitz, a później w Mauthausen. Wspominał, że w 1945 roku obóz, położony na terenie dzisiejszej Austrii, wyzwolili żołnierze amerykańscy. Jeden z nich potrafił mówić po polsku i to on krzyknął do wszystkich „jesteśta wolni”.
Swoją historię reporterowi Radia Olsztyn opowiedział też Karol Wardański, który miał 5 lat, kiedy wyzwolono niemiecki obóz przesiedleńczy i pracy w Potulicach. Było to zimą i dlatego pan Wardański pamięta przede wszystkim srogi mróz towarzyszący im podczas pieszej wędrówki do Torunia. Wspominał także, że dopiero w Toruniu, po kilku latach przebywania w obozie zjadł pierwszy pełnowartościowy posiłek.
Po południu w galerii Spółdzielni Socjalnej „Humanus” przy ulicy Kotańskiego w Olsztynie odbędzie się spotkanie z Janiną Luberdą-Zapaśnik prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
(lew/bsc)